Ministerstvo vnitra (MV) investovalo v letech 2018 až 2022 do policejní výstroje 2,4 miliardy korun, ale neefektivní nákupy vedly k problémům s přebytky i nedostatky výbavy. Zatímco ve skladech leží dámské bundokošile na příštích 50 let, některé důležité kusy výstroje chybí, například pracovní kombinézy či polokošile. Kontrola Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) ukázala, že MV nesplnilo cíle stanovené v Koncepci rozvoje Policie ČR a nepořizovalo zásoby na základě skutečných potřeb policistů.
Ve skladech se nacházelo až 2,7krát více některých druhů výstroje, než bylo optimálně potřeba. Například místo plánovaných 6 500 svetrů pro policisty jich bylo nakoupeno 30 tisíc, což pokryje spotřebu až na sedm let. Podobné problémy nastaly i u vysokých policejních bot, které byly nakoupeny v přemrštěném množství. NKÚ označil tyto nákupy za neefektivní, protože ministerstvo nakupovalo výstroj, která bude dlouho ležet na skladech.
Dalším problémem byly vysoké náklady na distribuci výstroje, které se nezměnily ani po zavedení e-shopu. I přesto, že byly zrušeny čtyři oděvní výdejny, náklady na distribuci se zvýšily o 9 milionů korun. MV navíc neprovedlo žádné kroky k omezení prodeje policejní výstroje na internetových bazarech, kde byla výstroj nabízena veřejnosti.
Kontrola NKÚ ukázala i nedostatky ve veřejných zakázkách, kdy ministerstvo nevyžadovalo smluvní pokuty za pozdní dodání výstroje. Na nárocích ve výši 3,9 milionu korun nakonec zůstalo pouze 600 tisíc, protože část požadavků byla promlčena. MV tak porušilo několik zákonů, včetně těch o majetku a zadávání veřejných zakázek.