K 19. listopadu bylo schváleno 55 projektů, které obdrží celkem 98,7 milionu korun. Vznikla také Platforma pro zakládání energetických společenství, která má usnadnit sdílení zkušeností a řešení problémů při realizaci těchto projektů.
Nejvíce projektů vzniká v Olomouckém kraji, kde bude podpořeno deset nových společenství. V dalších krajích, jako Zlínský, Jihomoravský a Středočeský, se plánuje vznik dalších energetických komunit. Komunitní energetika přináší nejen úspory na energiích, ale i podporu lokální ekonomiky, protože zisky zůstávají v daném regionu. Důraz je kladen i na snížení energetické chudoby a posílení vztahu občanů k obnovitelným zdrojům.
MŽP připravilo také platformu, která bude sloužit jako prostor pro sdílení dobré praxe a pro řešení problémů při zakládání energetických společenství. Kromě MŽP se na této platformě podílejí i další organizace, jako Státní fond životního prostředí ČR, Energetický regulační úřad a Unie komunitní energetiky.
Výzva pro zakládání energetických společenství je součástí širšího úsilí o decentralizaci energetického sektoru v ČR. Cílem je podpořit vznik alespoň 40 nových společenství, přičemž dotace pokrývají až 90 procent nákladů na realizaci projektů. První setkání platformy proběhne 28. listopadu, kde se budou zástupci projektů informovat o dalším postupu a možnostech podpory.