čtvrtek 25. července 2024

Minimálně čtyři lidé zemřeli při povodních v Německu. V Řezně platí stav katastrofy

Silné deště zpustošily jih Německa, kde se záplavy nevyhnuly ani oblastem Bavorska a Bádenska-Württemberska. Při povodních zemřeli minimálně čtyři lidé.

profimedia-0878591765

Protipovodňová ochrana v Řezně (3. 6. 2024)
Zdroj: Profimedia

  • Protipovodňová ochrana v Řezně (3. 6. 2024)
  • Zdroj: Profimedia

V pondělí stoupl počet obětí na čtyři poté, co záchranáři našli ve sklepě v Schrobenhausenu tělo hledané ženy. Ve švábském Offingenu pátrají po pohřešovaném hasiči. Další dvě oběti byly nalezeny v zaplaveném sklepě v Schorndorfu. V Pfaffenhofenu zemřel při zásahu 42letý hasič, jehož člun se v noci na neděli převrátil. V Deggendorfu hasiči evakuovali výletní loď s více než 140 lidmi kvůli vysoké hladině Dunaje.

Řezno vyhlásilo v pondělí stav katastrofy, protože hladina Dunaje dosáhla téměř šesti metrů. Oblast navštívil kancléř Olaf Scholz spolu s ministryní vnitra Nancy Faeser a bavorským premiérem Markusem Söderem.

Situace se v některých částech Bádenska-Württemberska zhoršila a meteorologové předpovídají další silné deště. Kancléř Scholz slíbil pomoc spolkové vlády a zemí. Premiér Söder oznámil, že Bavorsko také přispěje z vlastního rozpočtu a zavedl by povinné pojištění proti přírodním katastrofám.

Řezno a Pasov nyní čelí zhoršujícím se podmínkám. Řezno vyhlásilo stav katastrofy a hladina Dunaje by mohla kulminovat v úterý dopoledne. Obyvatelé jsou varováni, aby nevstupovali do sklepů a podzemních garáží kvůli možnému ucpání protipovodňových ochranných prvků. V Bavorsku se protrhly hráze u dvou obcí a lidé byli evakuováni. Na řece Paar se hráz protrhla na třech místech a obyvatelé městeček Baar-Ebenhausen a Manching byli vyzváni, aby se uchýlili do vyšších pater.

Intenzivní deště způsobily nejen záplavy, ale také rozsáhlé dopravní komplikace. V pondělí byly přerušeny dálkové železniční trasy do Mnichova ze severu a západu. Německý vlakový dopravce Deutsche Bahn nedoporučuje cestovat do Bavorska a Bádenska-Württemberska a radí odložit cesty, které nejsou nezbytné.

Autor: Šimon Mitro

Související

Hamburg_Außenalster_DS363n
Zahraniční

Německá razie proti muslimům. Úřady zavřely Islámské centrum v Hamburku

profimedia-0891622654
Zahraniční

Sesuvy půdy v Etiopii zabily přes 200 lidí

profimedia-0677513308
Zahraniční

Čína se potýká se silnými dešti. Povodně decimují severozápad země

profimedia-0888103222
Zahraniční

Počty lesních požárů v brazilské Amazonii dosáhly 20letého maxima