Miliony dětí nedostaly žádnou vakcínu. Jedním z důsledků je epidemie spalniček

Více než deset procent všech dětí na světě zůstává nenaočkováno. Číslo se nedaří srazit a nyní mohou nastat komplikace ohledně zmrazení americké humanitární pomoci.

očkování

Ilustrační foto.
Zdroj: Pixabay

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Pixabay

Zdravotnické organizace OSN přišly se znepokojivou zprávou, že za loňský rok celkem 14 milionu dětí po celém světě nedostaly ani jednu vakcínu. Číslo je to zhruba stejné jako za rok 2023, ale situace je o to horší, že vystoupením Spojených států ze Světové zdravotnické organizace (WHO) a zmrazením téměř veškeré humanitární pomoci, jsou neočkované děti vystavené mnohem většímu riziku. Problém se totiž týká především zemí třetího světa, pro něž byla americká pomoc primárně určena.

Ve svém ročním odhadu celosvětové proočkovanosti, který byl zveřejněn v úterý, Světová zdravotnická organizace a UNICEF uvedly, že v roce 2024 dostalo první dávku vakcíny proti záškrtu, tetanu a černému kašli přibližně 89 % dětí mladších 1 roku, třídávkovou sérii pak dokončilo přibližně 85 % dětí. Zmíněnou vakcínu, která zabraňuje až smrti pěti milionů dětí ročně, ovšem zpochybňuje americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy Jr., který v minulých měsících ohlásil další škrty v oblasti vakcinace.

Jedním z důsledků výše zmíněných čísel je i epidemie spalniček, kterou v současné době zažívají Spojené státy., kde se za letošek nakazilo 125 tisíc dětí, což je dvojnásobek oproti loňsku. Nemoc se v současné době šíří také ve Velké Británii i kontinentální Evropě.

Autor: Jan Skala

Související

GvbrdilWkAABjOZ
Zahraniční

Sýrii postihly největší lesní požáry za několik let. Část už jich je pod kontrolou

píseční bouře
Zahraniční

Písečné bouře ohrožují svět, OSN varuje před jejich dopady

malárie
Zahraniční Zdraví

Surinam je první amazonskou zemí bez malárie

deprese
Zdraví

Samota zabíjí. Nejvíce trpí mladé dívky, varuje WHO