Na začátku října se v Praze konala zahajovací konference k projektu „Towards a harmonised micro-credential ecosystem in Czechia“, která se zaměřila na mikrocertifikáty. Tyto certifikáty umožňují jednotlivcům prokázat specifické dovednosti a znalosti získané prostřednictvím krátkých vzdělávacích programů.
Mikrocertifikáty představují inovativní přístup ke vzdělávání, reagující na rychlé změny na trhu práce. Jsou klíčové pro zvyšování zaměstnatelnosti, rekvalifikaci pracovníků a podporu sociální inkluze. Umožňují lidem z různých prostředí rozvíjet dovednosti, které podporují celoživotní učení a aktivní občanství, a to s vysokou flexibilitou, kdy si jednotlivci mohou budovat vlastní portfolio dovedností.
Česká republika již podnikla kroky k implementaci mikrocertifikátů, zejména na vysokých školách, které využívají fondy z EU. Některé střední školy nabízejí kurzy celoživotního vzdělávání, které si pracovníci oblíbili. Avšak pro jiné instituce může být přijetí mikrocertifikátů výzvou, zejména co se týče kvality a atraktivity nabízených kurzů.
S dobře nastaveným systémem mikrocertifikátů by se Česká republika mohla stát součástí evropského trhu práce, což vyžaduje vytvoření legislativního rámce pro jejich uznávání. Evropská komise doporučila České republice vytvořit jednotný rámec pro uznávání mikrocertifikátů a integrovat je do stávajících vzdělávacích programů. Dále je důležité informovat veřejnost a zaměstnavatele o výhodách mikrocertifikátů. Implementace těchto doporučení je klíčová pro úspěšné využití mikrocertifikátů v České republice a zvýšení konkurenceschopnosti pracovní síly.