Přestože o migračním paktu Evropské unie dříve hovořil především premiér Petr Fiala (ODS) a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) nyní roli mluvčího na svá bedra vzal ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Ten novinářům po jednání vlády přišel oznámit, že Česká republika při hlasování o zmíněném dokumentu ruku nezvedne. Ani pro, ani proti. Vláda tak pomalu otáčí své někdejší stanovisko, podle něhož chtěla pakt přijmout a sama se aktivně podílela na jeho tvorbě. Podle Kupky je současná úprava příliš byrokratická, což komplikuje ochranu vnějších hranic a dělá méně efektivní i návrat neúspěšných žadatelů o azyl do svých původních zemí.
Už tedy chápu, proč vláda bez zardění kývla na migrační pakt a kvóty pro přijímání nelegálních migrantů. To, abychom se cítili bezpečněji. A proto se policii sebralo, co šlo. Škoda, že pětikolce chybí odvaha se v Bruselu postavit na zadní a prosadit například účinnou návratovou… https://t.co/GkRXsC3BZc
— Jaroslava Pokorná Jermanová (@JermanovaStKraj) February 7, 2024
Proti paktu Česká republika nebude hlasovat proto, že se v něm neobjevují povinné kvóty na přerozdělení běženců. Kupka na to konto uvedl, že i pokud bude dokument schválen, neznamená to pro Českou republiku povinnost přijímat migranty. Zavádí však povinnou solidaritu všech států. To znamená, že státy, kam zatím tolik běženců nezamířilo pomohou ostatním unijním zemím buď přijetím části migrantů, finančně či materiálně.
Teď čtu, že ČR se ZDRŽÍ v hlasování pro migrační pakt. Proč nemůžeme hlasovat PROTI? Pamatujete si, jak jste dříve říkal, že Evropa páchá kvůli migrantům sebevraždu atd?
— blah (@BurnL00tMurd3r) February 7, 2024
Podle opozice by však přijetí migračního paktu znamenalo další vlnu, během které by do Evropy přišlo minimálně milion běženců. Už situace kolem těch stávajících začíná být zejména v západní Evropě dramatická, kdy se migranti stále větší měrou podílejí na zvyšování kriminality.