čtvrtek 21. listopadu 2024

Migrace z Běloruska nadále rozděluje polskou společnost

Dva roky po vybudování hraniční zdi mezi Polskem a Běloruskem se počet migrantů mířících do Evropské unie snížil. Veřejná debata však neutichá, zvláště po červnovém tragickém útoku na polského vojáka.

profimedia-0879232712

Kontroly na polskoběloruských hranicích.
Zdroj: Profimedia

  • Kontroly na polskoběloruských hranicích.
  • Zdroj: Profimedia

Polsko postavilo před dvěma lety na hranici s Běloruskem zeď, aby zabránilo nelegálnímu přílivu migrantů, o jehož organizování je obviňováno běloruské vedení. Oblast v okolí Bialowieže, dříve oblíbená mezi turisty, se stala místem tragédií spojených s osudy migrantů.

Napětí na hranicích eskalovalo po smrti mladého vojáka, kterého v červnu zabil útočník u hranice s Běloruskem. Tento incident vyvolal v Polsku vlnu pobouření a vedl k přijetí nového zákona, který usnadňuje použití střelných zbraní. Zároveň se do oblasti začaly stahovat civilní skupiny dobrovolníků, kteří tvrdí, že pomáhají armádě chránit hranice.

Na druhé straně se na hranici nachází i dobrovolníci z nevládních organizací, kteří se snaží pomáhat migrantům s žádostmi o azyl. Ti se však obávají stále agresivnějších nacionalistických skupin, které se pohybují na hranicích. Zatímco někteří místní obyvatelé jsou z celkové situace zmatení, provozovatelé turistických zařízení ztrácejí příjmy.

Autor: Šimon Mitro

Související

Rusko sáhlo k těžkému kalibru, mezikontinentální střele.
Zahraniční

Rusko odpálilo první mezikontinentální raketu. Další míří na řadu cílů v Evropě

zasněžená silnice
Zahraniční Počasí

Sněžení a mrazivé teploty zasáhly střední Evropu

Soudní dvůr Evropské unie
Domácí

Česko a Polsko porušují unijní právo, tvrdí Soudní dvůr EU

52473117461_ea45608ebe_b
Zahraniční

Německá policie pozatýkala radikály. Měli připravovat ozbrojené povstání