Rozsáhlé vyšetřování podnikla španělská a italská policie společně s Europolem. V obou zemích se zaměřily na družstva, kde se zpracovávají olivy. Mezinárodní gangy tam totiž vyráběly olej nižší kvality a prodávaly ho jako extra panenský. "Smíchali zakalené oleje, což je prakticky odpad při procesu výroby, s olejem lepší kvality. Tím získali správné množství tuků a dalších látek, aby bylo možné olej prodávat," vyjádřil se k případu Europol. Gangy používaly při výrobě lampový olej se zvýšenou kyselostí, nežádoucí chutí a výrazně nepříjemným zápachem, který může poškozovat zdraví.
Při celkem osmi raziích zatkli policisté jedenáct lidí, zabavili 12 barelů s 260 tisíci litry pančovaného olivového oleje v přepočtu za téměř dva a čtvrt milionu korun a čtyři luxusní vozy. Zablokovali navíc několik bankovních účtů.
Hlavním důvodem, proč se terčem podvodů stal právě olivový olej, jsou jeho stále se zvyšující ceny. Úrodu oliv totiž už druhý rok po sobě výrazně ovlivnily klimatické podmínky. Celosvětové produkce je minimálně o polovinu menší než poptávka. Očekává se, že Španělsko, které produkuje polovinu světového olivového oleje, vyrobí letos 765 tisíc tun. Ještě před dvěma lety to bylo 1,3 milionu tun.
Extra panenský olivový olej není jedinou surovinou, na které se rozhodly zločinecké gangy vydělat. V květnu 2021 španělská policie a celníci zatkli 17 lidí a zabavili půl tuny šafránu. Podvodníci údajně dováželi levné koření z Íránu a prodávali jej jako chráněnou a velmi ceněnou španělskou odrůdu.