Mezinárodní projekt pracuje na vývoji unikátních protéz ruky

Studenti tří oborů fakult Západočeské univerzity v Plzni a jejich kolegové z technické vysoké školy v německém Deggendorfu pracují na nových možnostech výroby moderní, takzvané myoelektrické protézy ruky.

Unikátní projekt pracuje na vývoji speciální protézy

Unikátní projekt pracuje na vývoji speciální protézy
Zdroj: Západočeská univerzita

  • Unikátní projekt pracuje na vývoji speciální protézy
  • Zdroj: Západočeská univerzita

Specialisté pracují s 3D tiskem, který ukazuje nové možnosti designového a technického zpracování. „Výroba protézy ruky je složitý technologický proces. Samotné zevní lůžko protézy se konvenčně vyrábí laminací. My jsme zkoušeli využít 3D tisk, který umožňuje poměrně snadné úpravy protézy, ale velkou výhodu přináší také v oblasti designu, kdy dovoluje zaměřit se více na estetickou stránku protézy a vhodně ji propojit s požadavky na funkčnost,“ popisuje Rita Firýtová z Fakulty zdravotnických studií. Tato fakulta je jedinou fakultou v České republice vzdělávající budoucí ortotiky-protetiky v prezenční formě studia.

Při vývoji unikátní protézy pracoval tým odborníků s pětapadesátiletým Jiřím z Plzně, který v roce 2001 při úrazu přišel o pravou ruku. Ten teď unikátní prototyp bude testovat v běžném životě. Pozitivním překvapením byla pro členy týmu pevnost 3D protézy. „Ukázalo se, že vytištěná protéza má velmi dobré mechanické vlastnosti a splňuje vše, co potřebujeme,“ dodává protetik Tomáš Tykal.

Autor: Andrea Jančová
Zdroj: Západočeská univerzita

Související

GILfSCyWIAA7hGh
Zahraniční

Univerzity jako semeniště socialismu. Argentina je financovat nebude

GY6peJ3WAAAwvSX
Zahraniční

Argentinští studenti vyšli do ulic. Nelíbí se jim škrty pro univerzity

profimedia-0870795686
Zahraniční Video

Amsterdamská policie ukončila akci podporující Hamás, pomohly jí buldozery

sonda4
Zahraniční Video

Teroristé zfanatizovali studenty univerzit v USA, Evropě, Asii i Austrálii