středa 26. června 2024

Mezinárodní hokejová federace vybere hráče roku, může jím být i Dostál nebo Červenka

Mezi šesti kandidáty na Hráče roku 2024 figurují i dva Češi. Cenu může vyhrát Roman Červenka nebo Lukáš Dostál.

Roman Červenka s Lukášem Dostálem

Zdroj: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

• Roman Červenka s Lukášem Dostálem
  • Zdroj: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Komise IIHF vybrala šest hráčů, kteří byli během letošního roku nejlepším příkladem v odhodlání, hráli fair play a vynikali svými hokejovými dovednostmi. Mezi finalisty se dostali i dva Češi, kapitán české reprezentace Roman Červenka a brankář Lukáš Dostál.

Roman Červenka dovedl český tým jako kapitán k vítězství na domácím mistrovství světa. Ve 38 letech nasbíral na turnaji 11 bodů. Ve švýcarské lize v klubu Rapperswill nasbíral ve 47 zápasech 40 bodů.

Lukáš Dostál byl vyhlášen nejlepším gólmanem letošního šampionátu. Teprve třiadvacetiletý brankář se stal během turnajem velikou oporou národního týmu, vychytal tři čistá konta a byl zařazen do All-Star týmu. V zámoří chytá za celek Anaheimu Ducks.

Kromě českých hráčů byl do finálního výběru vybrán švýcarský hráč s českými kořeny Kevin Fiala, jeho spoluhráč z reprezentace Roman Josi, Švéd Erik Karlsson a Kanaďan John Tavares.

Hráč se do finální nominace dostane, pokud odehrál během roku alespoň jeden turnaj IIHF. Do výsledku se započítávají i klubové výkony. O historicky druhém vítězi rozhodnou zástupci IIHF a médií. Vítěz naváže na loňského oceněného Kanaďana Connora Bedarda. Hráč roku bude vyhlášen 17. června.

Zdroj: iihf.com