Podle zákona o lobbování mají mít povinnost evidovat se do registru lobbistů a vykazovat své kontakty například se zákonodárci nebo členy vlády také územní samosprávné celky, tedy i obce a kraje a jejich zastřešující organizace. „Zařazení zastřešujících organizací obcí a krajů mezi lobbisty vnímáme nejen jako zcela zbytné, ale jako absurdní, finančně náročné, administrativně zatěžující, a především v rozporu s ústavním pořádkem. V případě subjektů, které jsou připomínkovými místy, návrh představuje popření jejich zásadní role v legislativním procesu,“ uvádí předsedkyně Sdružení místních samospráv České republiky Eliška Olšáková.
Olšáková coby poslankyně zároveň předložila pozměňovací návrh, který z působnosti zákona organizace zastupující územně samosprávné celky vyjímal. Návrh ale neuspěl. Ostatně nově se za lobbisty budou považovat také zástupci organizací sdružujících zaměstnavatele, registrované církve nebo náboženské společnosti. Nová podoba zákona už jen čeká na podpis prezidenta České republiky.
Sdružení místních samospráv upozorňuje na to, že je zcela logické, že zástupci obcí a krajů jednají se zákonodárci a státními úřady, a to například ohledně připravovaných a projednávaných legislativních i nelegislativních materiálů. Tuto činnost však podle ní není možné zaměňovat za profesionální lobbing, který prosazuje soukromé zájmy.
„Vítáme, že jsou zaváděna pravidla pro lobbování, která přispějí k větší transparentnosti ohledně prosazování nejrůznějších soukromých zájmů. Nicméně nesouhlasíme s tím, že dochází ke zcela zbytečnému byrokratickému zatížení zastřešujících organizací obcí a krajů, které jsou řadu let blízkými partnery státu při správě území a při péči o občany. Zákon ve stávající podobě negativně ovlivní spolupráci samospráv se státem,“ dodává Eliška Olšáková.