Řadu lidí, zejména ze střední či jižní Ameriky zadržela v předchozích týdnech mexická policie, kdy jejich cíl byl jasný, dostat se do Spojených států a tam požádat o azyl. Tamní úřady je nyní posílají na jih země, na hranice se státy Guatemala či Belize, odkud by mohly putovat do svých rodných zemí. Po současných a nedávných zásazích mexických úřadů a policie počet migrantů, kteří překračují jižní hranici Spojených států, klesl na úroveň čísel z roku 2020. Cílem mexických úřadů však není jen ochrana vlastních a amerických hranic, ale i pomoci běžencům před převaděči.
Skutečnost, že v současné době klesá migrace z Mexika do Spojených států, by mohla ovlivnit také volby amerického prezidenta, které se budou konat přesně za týden. Zejména pro republikánského kandidáta Donalda Trumpa je migrace tématem číslo jedna.
Nově inaugurovaná mexická prezidentka Claudia Sheinbaum uvedla, že bude úzce spolupracovat s každým, kdo vyhraje místo šéfa Bílého domu a ministerstvo zahraničí sdělilo, že migrační strategie země s volbami nesouvisí.
🤒32 #migrantes de un albergue en Ciudad Juárez fueron #hospitalizados tras una #intoxicación masiva.
— Armando Alvarez (@alvarez_armando) October 29, 2024
https://t.co/EjffoUq2iV