neděle 19. ledna 2025

Městská zeleň si zaslouží vyšší ochranu, zní z ministerstva

Městská stromořadí budou lépe chráněna díky plánované novele Ministerstva životního prostředí.

alej

Ilustrační foto.
Zdroj: Jihomoravský kraj

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Jihomoravský kraj

Ministerstvo životního prostředí chystá novelu zákona o ochraně přírody a krajiny. Cílem je posílit ochranu stromů ve městech. Městská zeleň, zejména ta v podobě velkých stromů, hraje klíčovou roli při stínění a chlazení v horkých dnech, a je nezbytná pro zachycení prachu a tlumení hluku.

Je nepřijatelné, že stromy kácíme a nesázíme za ně nové. Živá zeleň pomáhá městům a jejich obyvatelům za jakéhokoli počasí, samozřejmě nejvíc v době veder. Proto pracujeme na tom, aby se to změnilo, což je vzhledem ke klimatickým změnám stále naléhavější. Města musí být i v budoucnu příjemná pro žití. To je důvod, proč stromořadí musí mít ochranné pásmo stejně jako elektřina, vodovod nebo plynovod,“ řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

V rozhodování o kácení stromořadí by podle chystané novely měla být zachována jednoduchá hierarchie priorit. V první řadě by měla být stromořadí zachována a nekácena, pokud to nelze, pak by měly být stromy s náležitou péčí nahrazovány v daném místě, případně v jiné vhodné lokalitě. V nejzazším případě budou moci stavebníci kompenzaci za pokácené dřeviny poslat do speciálního fondu obce. Vybrané peníze budou obce moci použít na zajištění péče o stávající stromy či novou výsadbu,“ uvedl Hladík s tím, že podobný princip funguje například v Rakousku. Ministerstvo nyní konzultuje návrh s různými odborníky a resorty, s cílem předložit ho vládě v prvním pololetí 2024.

Autor: Šimon Mitro
Zdroj: MZP

Související

novostavba
Domácí

Stavba bytovky pro seniory zvedá Brňanům tlak léta. Teď s ní město začalo

třídění odpadu
Domácí Ekologie

Nový nástroj odhaluje, jak české obce třídí odpad

Výzkumný ústav pro krajinu
Domácí Příroda

Výzkum krajiny má nové jméno

účtenka
Domácí Ekologie

Účtenky pouze do směsného odpadu. Jejich recyklace ohrožuje životní prostředí