Nová pravidla pro rozdělování příjmů z hazardu, která začala platit na začátku roku, zásadně ovlivnila rozpočty měst a obcí, které povolují herní automaty. Stát si nechává 55 procent z výnosů, zatímco obce dostávají pouze 22 a půl procenta z původních 65 procent. Přitom na peníze z hazardu města a obce spoléhaly jako na jedenu z významných injekcí do rozpočtu.
Například město Mimoň na Českolipsku letos inkasuje o 15 miliónů měně než loni, kdy do městské kasy šlo z hazardu 18 miliónů korun. Podobnou situaci mají také v Doksech, kde město ročně přichází o pět milionů korun, které dříve používalo na rozvoj sportu a kultury.
Odpůrci nového systému apelují na stát, aby zavedl opatření, které by pomohlo kompenzovat výpadky příjmů. Podle Ministerstva financí je nový systém ale spravedlivější a snižuje závislost obcí na příjmech z hazardu. Jenže v některých lokalitách v republice začaly herny spíše přibývat. Aby si města kompenzovala vysoké ztráty, povolují jich na svém území víc. To se nelíbí obyvatelům, kterým mizí oblíbené hospůdky a střídají je herny a výherní automaty.
Otázkou zůstává, jestli nová pravidla nakonec spíše nepřispějí k častějším zákazům hazardu v městech a obcích. To by většina obyvatel sice vítala, ale ubyl by tak velký obnos ve státním rozpočtu.