středa 16. dubna 2025

Měď rekordně zdražuje. Hrozba cel a čínská opatření zvyšují poptávku

Cena mědi se přiblížila historickému maximu kvůli možným clům zavedených Donaldem Trumpem a novým stimulačním opatřením Číny. Slabý americký dolar navíc podpořil růst hodnoty tohoto klíčového kovu.

měď

Ilustrační foto.
Zdroj: Picryl

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Picryl

Měď patří mezi letošní nejlepší investice, její cena vzrostla o 27 procent a minulý týden na burze COMEX dosáhla 5,15 dolaru za libru. To je téměř stejně jako rekordní cena z května 2024. Přestože během pondělního asijského obchodování mírně klesla na 5,12 dolaru, poptávka po tomto průmyslovém kovu stále roste.

Důvodem jsou jak globální trendy, tak geopolitické faktory. Měď je nezbytná pro výrobu baterií, rozvoj umělé inteligence i přechod na obnovitelné zdroje energie. Současně je její dostupnost omezená kvůli nízkým investicím do těžby a zpracování. Situaci dále komplikuje slabý americký dolar, který obvykle zvyšuje ceny komodit, protože se v něm oceňují.

Napětí na trhu zvyšují i možné kroky USA. Donald Trump minulý měsíc nařídil vyšetření amerických dovozů mědi kvůli národní bezpečnosti. Spojené státy jsou stále více závislé na zahraničních dodávkách, zejména z Číny. Očekávání cel způsobilo skokový růst ceny mědi o 12 %, protože dodavatelé spěchali s dodávkami do USA ještě před možným zavedením poplatků. Pokud Trump přenese výrobu zpět na americkou půdu, může to vést k vyšším nákladům a růstu inflace.

Na druhé straně Čína, největší producent a spotřebitel mědi, oznámila nová opatření na podporu ekonomiky. Plánuje zvýšit domácí poptávku, zvýšit příjmy domácností a podpořit maloobchod. Ekonomická data z února ukazují růst průmyslové výroby i investic, což dává trhu s mědí další impuls.

Rostoucí ceny mědi jsou tak výsledkem kombinace geopolitických hrozeb, ekonomických stimulů a měnových faktorů. Přestože některé faktory, jako hrozba cel, mohou trh destabilizovat, poptávka po tomto strategickém kovu zůstává silná.

Autor: Šimon Mitro

Související

Boeing
Ekonomika

Peking zablokoval dodávky Boeingu

480962209_1187330683397914_5760028711100466320_n
Domácí

Bude kandidovat znovu? Petr Pavel druhé období dříve odmítal, nyní mění názor

německá vlajka
Ekonomika

Německá ekonomika ztrácí dech

Si Ťin-pching
Ekonomika

Čína se profiluje jako pilíř stability po Trumpově zmatku se cly