Podle Ústavu experimentální botaniky Akademie věd přežije půlhodinový pobyt při teplotě 120 stupňů a drží v teplotní odolnosti absolutní rekord mezi všemi rostlinami, živočichy, houbami a ostatními organismy s buněčným jádrem. Po navlhčení začne opět růst.
Dlouhodobé vystavení extrémnímu suchu, teplotám hluboko pod bodem mrazu, nízkému obsahu kyslíku a vysoké míře radiačního záření. To vše dokázal přežít a rychle se zotavit. Řeč je o houževnatém mechu s názvem Syntrichia caninervis. Podle čínských oborníků by díky faktu, že dokázal odolat extrémně drsným laboratorním podmínkám podobným těm na Marsu, mohl být základní rostlinou pro jeho kolonizaci. Nejenže by byl schopný na jeho povrchu pravděpodobně přeměňovat oxid uhličitý na kyslík a vodu, ale zároveň by teoreticky svým obrůstáním holého skalnatého povrchu Marsu vytvořil podklad pro růst dalších rostlin.
This MOSS can survive for over 20 years in Extreme arid environments and recover in 3 seconds when exposed to water. #MARSMOSS #MARS @elonmusk
— Top Science (@isciverse) June 30, 2024
Read more
The extremotolerant desert moss Syntrichia caninervis is a promising pioneer plant for colonizing extraterrestrial… https://t.co/2uAnqhGzlu pic.twitter.com/gEJ5UpTnFs
I přes to, že podle kritiků nevystavili vědci mech také vlivu kosmického záření a nepoužili obdobnou půdu jako je na Marsu, je studie údajně působivá a vzbuzuje novou naději na rozšíření života ve vesmíru.
Čínský vesmírný výzkum v poslední době nezahálí. V minulém týdnu se na povrch naší planety vrátila očekávaná sonda mise Chang’ez z odvrácené strany Měsíce a přivezla ke zkoumání jeho vůbec první vzorky.
China's Chang'e 6 probe returned on Earth on Tuesday with rock and soil samples from the little-explored far side of the moon in a global first. pic.twitter.com/u3pZwSXfa6
— ShanghaiEye🚀official (@ShanghaiEye) June 26, 2024
This afternoon, the Chang'e-6 return capsule was opened, and we saw a sealed container containing precious lunar samples collected from the far side of the moon. This small jar of samples carries the countless hard work & expectations of 🇨🇳 space workers, pic.twitter.com/jiqLELoGfh
— momo看世界 (@momoworldview) June 26, 2024
🚨🇨🇳 China's Chang'e-6 Mission Returns Lunar Treasure
— Tamarind 🌐 (@PGTamarind) June 28, 2024
China's Chang'e-6 mission successfully returned 1,935.3 grams of lunar samples from the far side of the Moon, marking a significant milestone in lunar exploration. The samples were handed over to the Chinese Academy of… pic.twitter.com/xPmM7bffAz
Co všechno přežije rourkatec šedožebrý
Vědci skladovali rostliny při teplotě -80 stupňů v ultrachladném mrazáku po dobu tří a pěti let a při teplotě -196 stupňů v nádrži na kapalný dusík po dobu 15 a 30 dnů. Ve všech případech se rostliny při rozmrazování regenerovaly.
Mech také prokázal schopnost přežít vystavení gama záření, které vzniká při radioaktivních dějích. To by zabilo většinu rostlin, jenže ne rourkatec, u něj se prý zdálo, že dávky 500 Gy podporují jeho růst. Lidé zažívají silné křeče a umírají už při 50 Gy.
Nakonec vědci testovali schopnost mechu snášet podmínky podobné podmínkám na Marsu v prostředí, kde vzduch obsahoval 95 procent oxidu uhličitého, teploty kolísaly od 60 pod nulou do plus dvaceti, navíc tam byla vysoká úroveň UV záření a nízký atmosférický tlak.
Sušené rostliny mechu dosáhly stoprocentní míry regenerace za 30 dnů poté, co čelily marťanským podmínkám po dobu jednoho až sedmi dnů. Hydratované rostliny, které byly vystavené simulátoru pouze jeden den, také přežily, i když se regenerovaly pomaleji než jejich vysušené protějšky.