Zničená úroda, ožrané omítky domů a smrtící nemoci. Takové následky má v Brazílii nebo v Severní Americe invaze oblovky žravé. Obří šnek letos i loni terorizoval Floridu, jejíž město New Port Richey stále drží dvouletou karanténu.
Švýcarští vědci zjistili, že hlemýžď přenáší velké množství života ohrožujících nemocí, jako je parazit způsobující zánět mozkových blan. Podobných původců fatálních onemocnění může mít v sobě velké množství a zhruba dvě třetiny jsou přenosné na člověka.
Riziko nepodstupují jen lidé, kteří žijí v napadených částech světa, ale také ti, kteří oblovku chovají jako domácího mazlíčka. I v České republice má mezi chovateli silné zastání.
„Sociální sítě jsou plné fotografií lidí, kteří se oblovek dotýkají kůží nebo dokonce ústy,“ uvedla Cleo Bertelsmeierová z institutu pro ekologii a evoluci na přírodovědné a lékařské fakultě ve Švýcarsku. Dodala, že se lidé domnívají, že šnečí sliz má na pokožku blahodárné účinky, nicméně při kontaktu s ním hrozí přenos patogenů. Vědci proto doporučují, aby si lidé více zjistili o rizicích chovu těchto živočichů. A pracují na tom, aby státy chov regulovaly.
Oblovky jsou žravé a rychle se rozmnožují. Mezinárodní svaz ochrany přírody je zařadil na seznam nebezpečných invazních druhů. Dorůstají až 30 centimetrů, velmi obratně se přizpůsobují novým podnebím a podmínkám mimo místa svého přirozeného výskytu a páchají velké škody. Oblovka je navíc hermafrodit, a tak si na rozmnožování stačí i sama. V jedné snůšce navíc najdete okolo stovky vajíček.
Kvůli tomu nejsou dobré ani prognózy pro Evropu, kde šnek může také velmi snadno přežít. Stačí, aby chovatelům utekl a dostal se do volné přírody. Doufejme ale, že to nestihne.