Matriarchát před 9 000 lety? Starobylému městu zřejmě vládly ženy

Nový výzkum naznačuje, že před více než 9 000 lety vládly v jednom z nejstarších měst na světě ženy a společnost mohla mít matriarchální podobu.

Starobylé město Çatalhöyük v dnešním Turecku

Starobylé město Çatalhöyük v dnešním Turecku
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Starobylé město Çatalhöyük v dnešním Turecku
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Nový výzkum naznačuje, že starobylé město Çatalhöyük v dnešním Turecku mohlo být před více než 9 000 lety řízeno matriarchální společností. Analýza DNA přes 130 kosterních pozůstatků zhruba 400 pohřbených lidí odhalila, že rodinné vazby v této neolitické osadě se předávaly převážně po mateřské linii. Výzkumníci zjistili, že ženy zůstávaly v domovských komunitách, zatímco muži se často stěhovali do manželských domácností svých partnerek.

Tato praxe ukazuje na společnost, kde matka a ženská linie hrály klíčovou roli, což potvrzuje i početná přítomnost ženských figurín spojených s kultem Matky bohyně. V pohřebních zvycích navíc byly ženám věnovány až pětkrát bohatší dary než mužům, což svědčí o jejich společenském významu.

Výsledky výzkumu zpochybňují tradiční představy o historicky dominantních patriarchálních společnostech a ukazují na existenci rozmanitých forem sociální organizace v dávné minulosti. Podobné vzorce matriarchální struktury byly nedávno potvrzeny i v pozdějších keltských společnostech v Británii, kde ženská příbuzenství určovala sociální vazby a kontrolu nad majetkem.

Autor: Šimon Mitro

Související

51366149592_96817274cd_b
Zahraniční

Rozsáhlé požáry v Turecku jsou dílem žhářů napojených na teroristy

slunečnice
Světové dny

Den druhé poloviny roku

Guoiju0W4AAbSC1
Zahraniční

Turecko sužují lesní požáry. Prchají před nimi tisíce lidí

Albert Einstein
Zahraniční Výročí

Einstein otřásl světem fyziky. Teorie relativity slaví 120 let