Máslo máme nejdražší v Evropě, obchody proto čekají rozsáhlé kontroly

V Česku zesílí v předvánoční době kontroly v obchodech s potravinami a zaměří se na produkty, které se nyní nejvíce nakupují, aby se předešlo klamání spotřebitele.

grocery-store-2619380_1280

Ilustrační foto.
Zdroj: pixabay.com

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: pixabay.com

Dohodli se na tom dnes ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL), ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) a zástupci České obchodní inspekce, Státní zemědělské a potravinářské inspekce a Státní veterinární správy. Vlastní šetření už spustil i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže pod vedením Petra Mlsny. Skupina dnes na Úřadu vlády jednala o aktuální situaci na trhu s potravinami.

Zástupci ministerstev a dozorových orgánů se dnes shodli, že je třeba do potravinového řetězce vnést řád, co nejvíce ochránit spotřebitele, ohlídat správný výpočet slev a účtování cen. Na tom se dlouhodobě a systematicky podílí všechny subjekty, jejichž představitelé se dnešního jednání zúčastnili.

„Přichází období roku, kdy lidé nejvíc nakupují potraviny na vánoční svátky a pečení cukroví. Spotřebitel je pro nás na prvním místě a kvalita a bezpečnost potravin a jejich správné značení jsou naší prioritou. Je třeba do celého systému nakupování potravin vnést více světla, říct si, kolik co reálně stojí a zajistit, aby spotřebitel nebyl jakkoli klamán. Není možné, aby si kdokoliv se zákazníkem pohrával a zkoušel, co vše si vůči němu může dovolit,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný.

Ministerstvo zemědělství a jeho dozorové organizace SZPI a SVS odpovídají především za bezpečnost a kvalitu potravin, ale také za jejich správné označování. Kontroly se soustředí nejen na samotný prodej, ale i výrobu nebo dovoz potravin. Zjištěné nedostatky najdou zájemci na webu potravinynapranyri.cz.

Česká obchodní inspekce podřízená Ministerstvu průmyslu a obchodu má na starosti kontroly hlavně u zboží, jako jsou textil, elektronika a další. U potravin jí náleží zejména kontroly řádného informování spotřebitele o ceně a slevových akcí, při kterých zákazníci vždy musejí znát nejnižší cenu zboží za posledních 30 dnů před jeho zlevněním.

„Hlavně před Vánoci se objevují nekalé obchodní praktiky v podobě falešných slev, umělého navyšování cen a klamání spotřebitelů. Proto se kontrolám správného uvádění slev ČOI intenzivně věnuje. Intenzivně se zaměříme například na tradiční slevové akce v rámci Black Friday. Od příštího roku se rozšíří kompetence České obchodní inspekce. Při kontrolách bude mít pravomoc ukládat sankce při zjištění nedostatků v cenové evidenci. Na dalším posílení ČOI i spotřebitelských organizací, teď pracuji,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.

Tématem dnešního jednání byla mimo jiné cena másla. To meziročně z potravin zdražilo nejvíce, o 40,6 procenta, proto ÚOHS zahájil rozsáhlé šetření dat. Průměrná cena másla je v Evropské unii 760 eur za sto kilo másla, to je 48,10 za kostku. V České republice je tato cena 890 eur za sto kilo másla, tedy 56,30 za kostku. Platíme tak o 17 procent víc, než je průměr v Evropské unii. .

Ceny v kategorii Potraviny a nealko nápoje v říjnu podle Českého statistického úřadu meziročně stouply o desetinu procenta, což je jedno z nejnižších čísel v EU. V září stouply o šest desetin procenta, předtím devět měsíců v řadě ceny potravin meziročně klesaly.

Související

basis-boter-819x1024
Zahraniční Zajímavosti

Jezte jehličí, radí belgický Gent na webu. Úřady před tím ale varují

potraviny
Ekonomika

Světové ceny potravin loni klesly, ale některé komodity stále zdražovaly

profimedia-0898225602
Ekonomika

Indická Jindal Group koupila Vítkovice Steel

bread_butter_close_up_hands_pastry_process-1608292
Zahraniční

Obchody v příhraničí nabízí nebezpečné máslo. Objevilo se v Bavorsku i Sasku