Maratonský běh ovládl Etiopan Tola

Stříbro má Belgie, Bashir Abdi vylepšil bronz z Tokia

Král maratonu. Etiopan Tola zvládl závod v novém olympijském rekordu.

• Král maratonu. Etiopan Tola zvládl závod v novém olympijském rekordu.

Neobvyklý závod v centru Paříže s výrazným stoupáním a klesáním zvládl nejlépe Tamirat Tola. Etiopan vyhrál olympijský maraton, časem 2:06:26 hodiny navíc ustanovil nový olympijský rekord.

Na stříbrné pozici doběhl Belgičan Bashir Abdi, který tak ještě vylepšil bronzový zisk z Tokia. Na vítězného Tolu mu chybělo 21 sekund. Na třetím místě skončil Keňan Benson Kipruto.

Rychlému času vítěze rozhodně nenasvědčoval pomalý začátek běhu. O první rozruch se na 11. kilometru postaral Eyob Faniel, italský závodník si vypracoval postupně až 23sekundový náskok.

Na 21. kilometru ale skupinka pronásledovatelů vedená Tolou dosud vedoucího běžce dostihla a na 29. kilometru se pozdější vítěz rozhodl k rozhodujícímu trháku a v náročném kopci si rychle získal 11vteřinový náskok, který v závěru ještě navýšil.