Mapování velkých šelem zjistí, kde se vyskytují vlci, rysi i medvědi

V únoru dojde na pravidelné mapování velkých šelem na území České republiky.

Rys ostrovid

Rys ostrovid
Zdroj: Collections - Get Archive (CC)

  • Rys ostrovid
  • Zdroj: Collections - Get Archive (CC)

Správa CHKO Besykdy spolu s CHKO Kysuce a Hnutím DUHA Šelmy připravují zimní monitoring velkých šelem, ke kterému dojde od 16. do 18. února. Proškolení mapovatelé se zaměří na sledování stop a dalších pobytových znaků velkých šelem v pohořích na moravsko–slovenském pomezí. Mezinárodní monitoring představuje efektivní přeshraniční spolupráci za účelem zjištění prostorové distribuce těchto chráněných živočichů v daném území.

V minulém roce byli vlci zjištěni v Moravskoslezských Beskydech, Vsetínských Beskydech a v Javorníkách. V CHKO Beskydy byly zaznamenány tři smečky a jeden vlčí pár. Výskyt medvědů byl spíše přechodný, přičemž v Beskydech nebyly v minulém roce zaznamenány žádné pobytové znaky medvěda.

Rysi byli vypátráni v Moravskoslezských Beskydech, Javorníkách a dokonce i v Podbeskydské pahorkatině. V Beskydech bylo zaznamenáno sedm samostatných rysů a několik odrostlých mláďat, zatímco v Javorníkách se pohybovali tři jedinci. Pokud bude během únorového pozorování nepříznivé počasí, tak se další uskuteční na začátku března.

Autor: Šimon Mitro

Související

MHD Zlín
Domácí

Zlínské MHD nabídne platby kartou. Ale až na podzim

příroda
Zahraniční Příroda

EU schválila historický zákon o obnově přírody

Mládě makaka v Zoo Olomouc.
Ostatní Fauna

Dva novorození makakové skotačí v Zoo Olomouc

rak
Domácí Příroda

Na Semilsku byl potvrzen račí mor