Biosmršť již třetím rokem vyzývá veřejnost k zaznamenání výskytu nepůvodních druhů rostlin a živočichů pomocí aplikace iNaturalist. Nově se sledují i sršeň asijská, alias lovec včel, a kosatec krvavý. Mapování probíhá o víkendu od 24. do 26. května.
Pro zapojení do projektu si stačí nainstalovat aplikaci iNaturalist a zaznamenat své pozorování. Aplikace pomáhá určit druh a údaje se automaticky dostávají do nálezové databáze ochrany přírody.
V minulých ročnících dobrovolníci zaznamenali 29 nepůvodních druhů při 700 pozorování. Vědci tak získali cenné informace o šíření invazních druhů. Letos je důležité včasné zaznamenání invazní sršně asijské, která byla poprvé zaznamenána loni na podzim v Plzni. Kosatec krvavý zase ohrožuje původní kosatec sibiřský křížením a oslabováním jeho populace.
Organizátoři letos více zapojí školy a přírodovědné kroužky. Soutěž má za cíl zaznamenat co nejvíce druhů. Výherci získají přírodovědné ceny a exkurze s výkladem do Průhonického parku. Biosmršť je součástí evropského Bioblitzu, krátkodobé akce na mapování biodiverzity. Vědci z celé Evropy, včetně České republiky, se zapojí do společného mapování.
Biosmršt 2024 proběhne již od tohoto pátku do neděle! Veřejnost se tak může zapojit do mapování nepůvodních biologických druhů, stačí pouze vložit svá pozorování do aplikace iNaturalist. Na seznamu mapovaných druhů je nově sršeň asijská a kosatec krvavý. https://t.co/CqZB224Mpe pic.twitter.com/i2PqZUUklz
— Botanický ústav AV ČR/Institute of Botany CAS (@IBOTCZ) May 20, 2024