Mamografický screening se v České republice začal zavádět v roce 2002. Za posledních dvacet let odhalil téměř 62 tisíc nádorů prsu. Díky mamografu došlo za posledních 20 let ke snížení úmrtnosti na rakovinu prsu o 31 procent.
Pravidelný screening pomáhá odhalit rakovinu prsu převážně ve stadiích s velkou šancí na úspěšné vyléčení. V Česku ho využívá jen 60 procent žen. Přitom od 45 let mohou ženy v Česku chodit na mamografické vyšetření bezplatně. „České ženy mohou na pojišťovnami plně hrazený screening docházet do kvalitních screeningových center až do konce života, což je v rámci screeningových programů v Evropě zcela jedinečné. Výsledky vyšetření jsou známy v rámci několika dní. Všechny ženy, kterým je objeven podezřelý nález, jsou dovyšetřeny a předány k léčbě do Komplexních onkologických center,“ uvádí primářka Skovajsová, předsedkyně Asociace mamodiagnostiků ČR.
„Mohu všechny ujistit, že ani stisk potřebný k vytvoření snímku, ani záření, které mamograf vydává, rakovinu nezpůsobí. Některé ženy nicméně stále odmítají mamografické vyšetření a preferují ultrazvuk. Neví ale, že prsa sice vyšetřit ultrazvukem lze, ale jedná se o hlavní vyšetřovací metodu u mladších žen, u nichž je hmota prsu natolik hutná, že je pro záření mamografu málo prostupná. Pro ženy starší 45 let je naproti tomu vhodnější mamograf,“ vysvětluje ředitelka Aliance žen s rakovinou prsu Štěpánka Pokorná.
Vyšetření se věnuje 73 specializovaných akreditovaných center, jejichž seznam najdete zde.