Zatím nepříliš jasná role Spojených států jako mírotvůrce ve válce na východě Evropy, je ještě více zamotanější. V pátek dopoledne totiž ministr zahraničí Marco Rubio prohlásil, že pokud v příštích dnech nedojde k posunu v jednáních, které by směřovali k rozsáhlejšímu příměří nebo dokonce mírové smlouvě mezi Ruskem a Ukrajinou, opustí Washington jednání. Ty začal s nástupem Donalda Trumpa do prezidentského úřadu. „Není to naše válka, my jsme to nezačali,“ uvedl Rubio s tím, že pokud není možné docílit míru, je třeba věnovat se jiným věcem.
US will abandon efforts to end the war in Ukraine if it proves impossible to broker meaningful progress in the next several days, Secretary of State Marco Rubio said.
— Olga Nesterova (@onestpress) April 18, 2025
He also said that US advises EU to drop sanctions on Russia to reach a “deal.”
..So all you did was align with… pic.twitter.com/jFmj7c6Ixp
Pouze pár hodin po něm ale přišel s vyjádřením i viceprezident USA J.D. Vance. Podle něho Spojené státy jsou optimistické a mají pozitivní signály o vývoji v jednáních. „Vzhledem k tomu, že probíhají jednání, nebudu nic předjímat, ale cítíme se optimisticky a doufáme dokážeme tuto válku, tuto velmi brutální válku, ukončit," uvedl Vance na tiskové konferenci v Římě, kam z USA odletěl v doprovodu italské premiérky Giorgie Meloni.
Situace na bojištích ale zůstává stále dramatická. Obě strany podnikají řadu útoků na civilní cíle protivníka, kdy ten nejsilnější se uskutečnil o minulém víkendu. Tehdy ruské síly zabily přes 30 civilistů v ukrajinském městě Sumy. Samotná fronta zaznamenává jen nepatrný pohyb, kdy ukrajinská strana oznámila, že se jí podařilo zpět dobýt 16 kilometrů čtverečních u města Pokrovsk.