Tradičně katolická Malta je jediným členem Evropské unie, který zakazuje potraty za všech okolností, i když je těhotenstvím ohrožen život nebo zdraví ženy.
Minulý týden představil ministr zdravotnictví Chris Fearne v parlamentu pozměňovací návrh, podle kterého by lékaři již nemuseli riskovat až čtyři roky vězení, pokud jejich zásah na pomoc ženám s vážnými zdravotními problémy způsobí ukončení těhotenství.
Krok ke změně pravidel pro potraty přichází poté, co byla americké turistce Andree Prudenteové v červnu zamítnuta žádost o ukončení neživotaschopného těhotenství poté, co začala silně krvácet.
Její lékaři řekli, že je v ohrožení života a nakonec byla převezena do Španělska, kde podstoupila potrat. Později zažalovala maltskou vládu a vyzvala soudy, aby prohlásily, že zákaz potratů za všech okolností porušuje lidská práva.
Před kancelář maltského premiéra byl na protest proti možnému zmírnění potratového zákona v neděli umístěn velký obrázek nenarozeného dítěte. Demonstranti vyzvali vládu, aby zastavila plány na uvolnění přísných protipotratových zákonů v zemi.
Protest, největší za poslední roky, přilákal několik tisíc lidí včetně nejvyššího maltského katolického biskupa a vůdce konzervativní opozice, ale vedla ho bývalá středolevá prezidentka Marie Louise Coleiro Preca.