Nejčastějším problémem se stane falšování hlasu vedoucích pracovníků firem v příchozích hovorech. Útočníci najdou potřebné kontakty a zavolají zaměstnanci z podvrženého telefonního čísla hlasem jeho nadřízeného. Následně mu mohou dávat nejrůznější úkoly a příkazy týkající se například převedení peněz nebo předání utajovaných informací třetí osobě, která s firmou nemá vůbec nic společného.
Další hrozbou budou falešná videa na sociálních sítích, v nichž někdo ze zaměstnanců nebo z vedení firmy vydá prohlášení ohledně konkurence nebo obchodních partnerů. Dále tímto způsobem mohou útočníci vytvořit falešné video, v němž některý ze zaměstnanců odhaluje nepravdivé interní informace.
„Aplikace pro tvorbu deepfake se stávají stále více dostupnější a jednodušší na ovládání i pro laiky. Jejich využívání tak výrazně poroste a nejpozději v příštím roce se s nějakou formou kybernetického podvodu založeného na deepfake potká každá firma,“ míní Jiří Mojžíš ze společnosti Analytics Data Factory.
Dezinformátor Sterzik, aka Vidlák, toho času účastník předvolebního cirkusu komunistů, rozšiřuje na svém profilu ulhané deep fake video se slovy, které ministr Rakušan nikdy neřekl…když si Sterzik rozumí s umělou inteligencí, určitě by mu nevadilo, kdyby něco podobného vzniklo i… pic.twitter.com/4CjM3U6PsE
— Jiří Hrebenar (@gisat) January 24, 2024