Situaci v Pásmu Gazy je stále zoufalejší. Mezinárodní společenství poukazuje na katastrofální humanitární situaci, která ve středomořské enklávě panuje a k Izraeli, který je za ni zodpovědný, se zády otáčejí i někdejší spojenci. Jeho údery jsou totiž oficiálně namířené proti palestinskému hnutí Hamás, které 7. října 2023 podniklo útok na příhraniční oblasti židovského státu, ovšem nejvíce trpí civilní obyvatelstvo.
Za neúnosnou současnou situaci považuje i český prezident Petr Pavel, který při návštěvě Moravskoslezského kraje vyzval k urgentnímu řešení podmínek, ve kterých lidé v rozvalinách Gazy žijí. Nešel však tak daleko jako představitelé Velké Británie, Kanady a Francie, které pohrozili Izraeli zavedením tvrdých sankcí, pokud bude v současném konání pokračovat.
Navíc francouzský prezident Emmanuel Macron uvedl, že se kloní k uznání samostatného palestinského státu, od čehož si slibuje šanci donutit Izrael k mírovému jednání. Odborníci naopak upozorňují, že takové prohlášení je předčasné a pravděpodobně se mine účinkem. Macronova příkladu by ale mohli následovat další země, alespoň tak to tvrdí norský ministr zahraničí Espen Barth Eide.
Emmanuel Macron: "France is considering recognizing a Palestinian state this June."
— Vivid.🇮🇱 (@VividProwess) April 9, 2025
Is this a joke? Rewarding the Palestinians with a state after slaughtering 1,200 Israelis on October 7th in the most brutal ways possible?
Macron, fuck you. pic.twitter.com/VE2Acdnbco