úterý 23. dubna 2024

Macron rétoriku nezměnil, oznámení o poslání vojsk na Ukrajinu zatím nepadlo

Paříž hostí summit států NATO a Evropské unie. Na samý začátek zvolil francouzský prezident tvrdou rétoriku vůči Moskvě.

GHR6HxoW4AAUrdu

Videohovor Volodymyra Zelenského v Elysejském paláci.
Zdroj: X/Emmanuel Macron

  • Videohovor Volodymyra Zelenského v Elysejském paláci.
  • Zdroj: X/Emmanuel Macron

Francouzský prezident Emmanuel Macron zvolil na začátek summitu NATO a EU, který se ode dneška koná v Elysejském paláci, tvrdou tón vůči Rusku a jeho prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Očekávané stanovisko ohledně vyslání vojsk Severoatlantické aliance, o kterém dnes informoval slovenský premiér Robert Fico, však zatím nepadlo. Francouzský prezident uvedl, že ruský režim přitvrzuje svou politiku, což podle Macrona dokumentuje smrt opozičního předáka Alexeje Navalného, ačkoliv úředně bylo stanoveno, že zemřel přirozenou smrtí.

Rusko také podle Macrona chystá nové útoky, kterými chce ovlivnit ukrajinské veřejné mínění, proto je zapotřebí aktivovat všechny dostupné prostředky k další podpoře Ukrajiny, ať finanční, tak vojenské. "Je třeba vyslat Moskvě jasný signál," dodal francouzský prezident. Za dosavadní pomoc poděkovala formou videohovoru i hlava Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj.

Českou republiku na summitu v Paříži zastupuje premiér Petr Fiala. Ten na setkání podle svých slov odjel s cílem sehnat dostatek peněz na nákup dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu. Fiala se rovněž vyjádřil k Ficovým slovům, který řekl, že válka začala už útoky ukrajinských sil na rusky mluvící obyvatelstvo na východě země. V reakci na to Fiala opět zopakoval svá slova o tom, že stoprocentní vinu nese pouze Vladimir Putin.

Autor: Jan Skala

Související

GLN-zpgWUAATavV
Zahraniční

Co s albánskými starosty? V kosovském referendu skoro nikdo nehlasoval

437574446_3564855510431466_8334234056602367149_n
Zahraniční

Nad Ruskem vyhrajeme, tvrdí Zelenskyj. Americké peníze mohou dorazit za týden

52005805046_77a70f2cd0_b
Domácí

Hradec Králové dal Černihivu peníze na opravu školky a chystá další sbírku

profimedia-0669640478
Domácí

Vrah Hušákova řidiče odjede na Ukrajinu. Tam by měl nastoupit na frontu