Lustig chtěl prodat Eiffelovku. V Americe si troufl i na samotného Al Caponeho

Přes 135 lety se narodil nejznámější český podvodník moderních dějin. Tomu se dokonce podařilo dvakrát prodat Eiffelovu věž.

collage-maker-11-nov-2022-0517-pm-900x505

Viktor Lustig a Eiffelova věž, kterou dvakrát prodal.
Zdroj: Facebook

  • Viktor Lustig a Eiffelova věž, kterou dvakrát prodal.
  • Zdroj: Facebook

Přestože se jako o největším českém podvodníkovi 20. století mluví o Harrym Jelínkovi, jemuž se podařilo prodat Karlštejn, ve světě má zvučnější jméno rodák z podkrkonošského města Hostinné Viktor Lustig. Ten si na své podvodnické konto totiž připsal prodej slavné pařížské Eiffelovy věže do šrotu. K tomu mělo dojít v roce 1925, kdy se český zlodějíček vydával za francouzského ministerského úředníka a na samotnou věž si pozval šestici podnikatelů, které tvrdil, že údržba stavby je drahá a proto ji město chce zprovodit ze světa.

Transakce se mu podařila a kromě tučné částky, jejíž přesnou výši nikdo nezná, dostal za prodej i tučný úplatek. Eiffelovku se pokusil prodat ještě jednou nedlouho poté, ovšem tehdy celá věc praskla a Lustig musel před francouzskými úřady utéct do zámoří. Tam se mu z počátku dařilo. Dokonce si od samotného Al Caponeho půjčil 50 tisíc dolarů, údajně aby mohl rozjet vlastní byznys. Ten ale nikdy neexistoval, byl to celé jen podvod na známého amerického mafiána. Po nějaké době za ním totiž Lustig přišel zpět a vrátil mu celou sumu s tím, že mu plány nevyšly, nemá ani co jíst, ale své dluhy chce do posledního dolaru splatit. Známý gangster byl tak překvapený jeho čestností, že mu daroval, přesně podle Lustigova plánu, pět tisíc dolarů.

Klec však spadla v roce 1935, kdy Lustiga a jeho kumpána udala jeho vlastní milenka za padělání peněz. Soud mu vyměřil 20 let pobytu ve věznici Alcatraz, ovšem po 12 odsezených letech zemřel ve věku 57 let na zápal plic.

Autor: Jan Skala

Související

Benito Mussolini s Adolfem Hitlerem v roce 1940
Zahraniční Výročí

Před sto lety se Mussolini prohlásil diktátorem Itálie

vecernicek_200102-123053_ban
Film a TV Výročí

Večerníčkovi je dnes 60 let. Stále však zůstává malým chlapcem

Edisonova žárovka
Zahraniční Výročí

Před 145 lety Edison rozsvítil ulici. Jeho žárovka změnila svět

Vladimir Putin v roce 2012
Zahraniční Výročí

Putin vládne Rusku celé čtvrtstoletí