pondělí 25. listopadu 2024

Loni bylo denně na neschopence 218 tisíc lidí

Loni bylo na neschopence méně lidí než v předcovidovém roce 2019.

nemocná

Ilustrační foto.
Zdroj: Pexels

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Pexels

Během loňského roku bylo průměrně na neschopence necelých 218 tisíc osob kvůli dočasné pracovní neschopnosti. To je méně než v dobách covidu, v roce 2021 to bylo 260 tisíc lidí, ale také méně než v předcovidovém roce 2019, tehdy bylo denně na neschopence 222 tisíc lidí.

V Česku bylo v roce 2023 nemocensky pojištěno 4,767 milionu osob, což je o 19 tisíc více než v předchozím roce. Největší nárůst pojištěných zaměstnanců zaznamenaly sektory Zdravotní a sociální péče, Administrativní a podpůrné činnosti a Vzdělávání. Počet žen mezi pojištěnými stoupl o 24 tisíc, zatímco počet mužů se snížil o necelých 5 tisíc. Ženy tvořily 50,6 procent pojištěných osob.

Valná většina případů byla způsobena nemocí (92 %), zatímco 212 tisíc neschopenek bylo následkem úrazu, to je o více než pět tisíc méně než v roce 2022. Pracovních úrazů bylo evidováno 43 tisíc, z toho v 77 případech šlo o smrtelné zranění, nejméně za poslední dekádu. Průměrná délka trvání pracovní neschopnosti byla 31,4 dne, což je o 11 dnů méně než v roce 2019.

Nemoci dýchací soustavy způsobily 42 procent případů pracovní neschopnosti, které trvaly v průměru 12 dnů. Nemoci pohybového aparátu byly příčinou 15 procent neschopenek s průměrnou délkou trvání přibližně dva měsíce. Nejdelší průměrná doba pracovní neschopnosti byla zaznamenána v sektorech Zemědělství, lesnictví a rybářství (45 dnů), Ubytování a stravování (43 dnů) a Stavebnictví (42 dnů).

Autor: Šimon Mitro

Související

mléko, vajíčka
Ekonomika

Ceny rostou. Nejvíce zdražili zemědělci

peníze
Ekonomika

Spotřebitelské ceny rostou. Zdražuje bydlení, potraviny i alkohol

plíce - hlen - rakovin plic
Zahraniční Zdraví

Znečištění a pracovní prostředí zvyšují úmrtnost na chronická respirační onemocnění

OZP
Domácí

Stereotypy a bariéry brání lidem se zdravotním postižením na trhu práce