Lithium ne, bylo dost uranu. Obyvatelé Rožné na Vysočině odmítají těžbu

Žádný oddych od těžby. Po ukončení dobývání uranu by se mohlo začít v Rožné těžit lithium. Obyvatelé i obecní zastupitelé jsou ale silně proti a věc už řeší ministerstvo.

1280px-Dolní-Rožínka-doly2013

Bývalý uranový důl v Rožné na Žďársku.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Bývalý uranový důl v Rožné na Žďársku.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Dlouhá léta decimovala Rožnou na Vysočině těžba uranové rudy, tamní důl se otevřel v roce 1957 otevřen jako jeden z mnoha, ale v 21. století už byl posledním funkčním zařízením na těžbu radioaktivní prvku v Evropě. Práce v něm skončily teprve před šesti lety, teď ale nad obcí visí další podobná hrozba. V její těsné blízkosti by totiž měl vyrůst těžební důl na lithium, kterému se říká bílé zlato kvůli jeho využitelnosti pro baterie do elektromobilů.

Je skoro stoprocentně jisté, že pod zemí v okolí obce se nachází silné ložisko lithia. To by se podle plánů mělo těžit povrchovou metodou, což by znamenalo, že zásahy do přírody po sobě zanechají měsíční krajinu.

O věc se zajímá i ministerstvo životního prostředí, které požádalo o stanovisko vedení obce. To dalo jasně najevo, že zastupitelé ani obyvatelé nesouhlasí ani s průzkumem, natož s případnou těžbou. Jak zaznívá z obecního úřadu, měla by těžba dalekosáhlý dopad na životní prostředí, které se zastupitelé po těžbě uranu nyní snaží rekultivovat.

Obrovské ložisko lithia se objevilo také u Cínovce v Krušných horách. Tam už se jeho těžba připravuje.

Autor: Jan Skala

Související

Praha,_Malostranské_náměstí_-_svoz_odpadu_651
Domácí

Havlíčkův Brod změní výběr peněz za odpad. Bude se platit za jeho množství

třídění odpadu
Domácí Ekologie

Nový nástroj odhaluje, jak české obce třídí odpad

Výzkumný ústav pro krajinu
Domácí Příroda

Výzkum krajiny má nové jméno

účtenka
Domácí Ekologie

Účtenky pouze do směsného odpadu. Jejich recyklace ohrožuje životní prostředí