Dlouhá léta decimovala Rožnou na Vysočině těžba uranové rudy, tamní důl se otevřel v roce 1957 otevřen jako jeden z mnoha, ale v 21. století už byl posledním funkčním zařízením na těžbu radioaktivní prvku v Evropě. Práce v něm skončily teprve před šesti lety, teď ale nad obcí visí další podobná hrozba. V její těsné blízkosti by totiž měl vyrůst těžební důl na lithium, kterému se říká bílé zlato kvůli jeho využitelnosti pro baterie do elektromobilů.
Je skoro stoprocentně jisté, že pod zemí v okolí obce se nachází silné ložisko lithia. To by se podle plánů mělo těžit povrchovou metodou, což by znamenalo, že zásahy do přírody po sobě zanechají měsíční krajinu.
O věc se zajímá i ministerstvo životního prostředí, které požádalo o stanovisko vedení obce. To dalo jasně najevo, že zastupitelé ani obyvatelé nesouhlasí ani s průzkumem, natož s případnou těžbou. Jak zaznívá z obecního úřadu, měla by těžba dalekosáhlý dopad na životní prostředí, které se zastupitelé po těžbě uranu nyní snaží rekultivovat.
Obrovské ložisko lithia se objevilo také u Cínovce v Krušných horách. Tam už se jeho těžba připravuje.