Po pěti letech začal Tchaj-wan znovu uplatňovat trest smrti, za což si vysloužil ostrý odsudek ze strany světových lidskoprávních organizací, ale také ze strany Evropské unie, která dosud tento asijský ostrov vyzdvihovala jako příklad nejliberálnější politické struktury v celé Asii.
Tchajwanské soudy využily rozhodnutí tamního ústavního soudu, který v září loňského roku vrátil problematiku trestu smrti zpět do hry, když jej nazval legitimním trestem v případě nejzávažnějších zločinů. Trest smrti dostal Huang Lin-kai za to, že v roce 2017 znásilnil a zabil svou přítelkyni. Kromě toho jej soud uznal vinným i z vraždy vlastní matky. Jeho dřívější popravu zkomplikovaly protesty aktivistů, kteří požadovali zrušení právě trestu smrti v celé zemi.
Tchajwanské ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že Huangova poprava byla zcela v souladu se zářijovým rozhodnutím ústavního soudu, a že povaha jeho zločinů byla nehumánní a extrémně krutá. Dosud poslední popravu tchajwanské úřady vykonaly v dubnu 2020, za což si rovněž vysloužily kritiku ze strany Evropské unie.