čtvrtek 3. dubna 2025

Lidská jatka. Otevřela se Asadova věznice Sajdnájá v Damašku

Cela o velikosti skříně, ve které můžou dva vězni jen stát. Dennodenní mučení, hlad, nemoci, popravy. Rebelové se dostali do syrských věznic, kde padlý režim Baššára al-Asada mučil desítky tisíc dětí, žen i mužů.

GeYcfDeWgAABixj.jpg

Věznice Sajdnájá
Zdroj: X

  • Věznice Sajdnájá
  • Zdroj: X

Obrovský pětipatrový podzemní komplex plný vězňů Asadova režimu. Věznice Sajdnájá s labyrintem cel a podzemních kobek si získala přízvisko lidská jatka a byla nejznámější mučírnou z rozsáhlé sítě zadržovacích středisek syrské vlády. Lidé tam umírali ve velkém kvůli mučení, hladu a nedostatku vzduchu. Tajné popravy se děly denně.

V úzkých celách se dalo jen stát, víc prostoru nebylo. Podle Amnesty International držel režim v Sajdnájá až 20 000 vězňů po tajných zinscenovaných procesech. Každý den čelili brutálnímu bití a mučení, znásilňování či elektrickým šokům. Dozorci požadovali absolutní ticho, vězni tak mohli komunikovat jen písemně. Část vězňů byla hluboko v podzemních kobkách, kam se dostalo jen málo vzduchu, denní světlo neviděli roky.

"Po více než pěti desetiletích brutality a represí mohou mít lidé v Sýrii konečně příležitost žít beze strachu. Za vlády Baššára al-Asada a před ním jeho otce Háfize al-Asada byli Syřané vystavení děsivému seznamu porušování lidských práv, které způsobilo nevýslovné lidské utrpení v obrovském měřítku a zahrnovalo útoky chemickými zbraněmi, barelovými bombami a další válečné zločiny, stejně jako vraždy, mučení, násilná zmizení a vyhlazování, které se rovnají zločinům proti lidskosti. Této historické příležitosti je třeba se nyní chopit a napravit desetiletí závažného porušování lidských práv," řekla generální tajemnice Amnesty International Agnès Callamard. .

Podle ní je šance, že se po otevření věznic shledá řada rodin. "Pro rodiny desítek tisíc násilně zmizelých v Sýrii zvyšuje propuštění vězňů z mnoha věznic po celé zemi, včetně vojenské věznice Sajdnájá, šanci, že by konečně mohly zjistit osud pohřešovaných. Za daných okolností je třeba se co nejvíce snažit shromáždit a uchovat důkazy o všech spáchaných zločinech, minulých nebo současných, aby byla zajištěna odpovědnost. Je životně důležité zachovat vězeňské záznamy a další dokumentaci, protože by mohly poskytnout důkazy o osudu zmizelých a mohly by se použít při budoucím stíhání a soudních procesech za zločiny podle mezinárodního práva," doplnila.

Amnesty International v roce 2017 popsala vojenskou věznici jako lidská jatka, kde syrské úřady pod vedením prezidenta Baššára al-Asada zabíjely, mučily a popravovaly zadržené odpůrce režimu a další politické vězně.

Žena se po třech letech vězení setkala se svými dětmi.

Související

profimedia-0977259453
Zahraniční

Německo otevírá ambasádu v Damašku. Znamená to stopku pro migranty?

6642553325_9ea117a20b_b
Zahraniční

Katar dodá Sýrii víc plynu. V zemi pak půjde elektřina až čtyři hodiny denně

Gl6vYLSWwAAKSbK
Zahraniční

Izrael udeřil na syrský Damašek. Cílem byly buňky organizace Islámský džihád

hq720 (2)
Zahraniční

Vůdce turecké opozice čeká soud. Je to politický proces, vzkazuje z vězení