Obrovský pětipatrový podzemní komplex plný vězňů Asadova režimu. Věznice Sajdnájá s labyrintem cel a podzemních kobek si získala přízvisko lidská jatka a byla nejznámější mučírnou z rozsáhlé sítě zadržovacích středisek syrské vlády. Lidé tam umírali ve velkém kvůli mučení, hladu a nedostatku vzduchu. Tajné popravy se děly denně.
V úzkých celách se dalo jen stát, víc prostoru nebylo. Podle Amnesty International držel režim v Sajdnájá až 20 000 vězňů po tajných zinscenovaných procesech. Každý den čelili brutálnímu bití a mučení, znásilňování či elektrickým šokům. Dozorci požadovali absolutní ticho, vězni tak mohli komunikovat jen písemně. Část vězňů byla hluboko v podzemních kobkách, kam se dostalo jen málo vzduchu, denní světlo neviděli roky.
On day 1 in 54 years without an Assad in power, Syrians continue to discover the savagery of a genocidal maniac media found 'soft spoken.' Hundreds of prisoners are stuck in underground levels in Sednaya jail as rescuers try to cut through thick floors.
— Rime Allaf (@rallaf) December 8, 2024
Bring him to justice. pic.twitter.com/k6Ww3CVByy
"Po více než pěti desetiletích brutality a represí mohou mít lidé v Sýrii konečně příležitost žít beze strachu. Za vlády Baššára al-Asada a před ním jeho otce Háfize al-Asada byli Syřané vystavení děsivému seznamu porušování lidských práv, které způsobilo nevýslovné lidské utrpení v obrovském měřítku a zahrnovalo útoky chemickými zbraněmi, barelovými bombami a další válečné zločiny, stejně jako vraždy, mučení, násilná zmizení a vyhlazování, které se rovnají zločinům proti lidskosti. Této historické příležitosti je třeba se nyní chopit a napravit desetiletí závažného porušování lidských práv," řekla generální tajemnice Amnesty International Agnès Callamard. .
Podle ní je šance, že se po otevření věznic shledá řada rodin. "Pro rodiny desítek tisíc násilně zmizelých v Sýrii zvyšuje propuštění vězňů z mnoha věznic po celé zemi, včetně vojenské věznice Sajdnájá, šanci, že by konečně mohly zjistit osud pohřešovaných. Za daných okolností je třeba se co nejvíce snažit shromáždit a uchovat důkazy o všech spáchaných zločinech, minulých nebo současných, aby byla zajištěna odpovědnost. Je životně důležité zachovat vězeňské záznamy a další dokumentaci, protože by mohly poskytnout důkazy o osudu zmizelých a mohly by se použít při budoucím stíhání a soudních procesech za zločiny podle mezinárodního práva," doplnila.
Amnesty International v roce 2017 popsala vojenskou věznici jako lidská jatka, kde syrské úřady pod vedením prezidenta Baššára al-Asada zabíjely, mučily a popravovaly zadržené odpůrce režimu a další politické vězně.
Žena se po třech letech vězení setkala se svými dětmi.
Esad'ın zindanlarından kurtulan Suriyeli bir kadın, 3 yıllık ayrılığın ardından Humus kentinde çocuklarıyla buluşuyor#SednayaPrison #Sednaya #Suriye #Esad #Şam pic.twitter.com/sM7OjQa2pB
— JournoTurk (@journoturk) December 8, 2024