Hamás obvinil z atentátu Izrael. Íránské Revoluční gardy potvrdily, že případ atentátu je v šetření, ale konkrétní pachatelé zatím nejsou známí. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na otázky o atentátu neodpověděl a izraelská armáda uvedla, že se nebude vyjadřovat k zahraničním reportážím.
Analytici a odborníci spekulují, že za atentátem mohou stát izraelské tajné služby, zejména po slibech izraelských představitelů o odvetě za teroristický útok na Izrael z loňského října. Haníja byl v době atentátu přítomen na přísaze nového íránského prezidenta Masúda Pezeškjána.
Íránské úřady čelí kritice za nedostatečnou ochranu Haníji, která je vnímána jako vážné selhání. Vysoké představitele Hamásu a palestinské vůdce jeho smrt pobouřila, vyzvali k generálním stávkám a masovým demonstracím. Haníja, který žil v Kataru a jehož synové a vnoučata byli nedávno zabiti při izraelském náletu, měl v Palestině silnou podporu.
Turecko, Rusko a Čína ostře odsoudily atentát a varovaly před dalším zhoršením situace v regionu. Dále se objevily výzvy k vyvážení odpovědi ze strany Íránu, aby nedošlo k rozsáhlejší eskalaci. Informace o Haníjově smrti přišla krátce po zprávě o zabití velitele Hizballáhu v Beirútu, což naznačuje pokračující intenzivní konflikt v regionu.
What a 24 hours…
— Visegrád 24 (@visegrad24) July 31, 2024
- Hamas top leader Ismail Haniyeh killed in Iran
- Hezbollah leader Fuad Shukr killed in Israeli airstrike in Beirut
- US airstrike kills Iranian proxy group PMU commanders in Iraq near Baghdad
- Venezuela in full uprising against Maduro pic.twitter.com/weBxgJgK45
These are believed to be some of the final images of Hamas leader Ismail Haniyeh before his assassination in Iran’s capital Tehran. pic.twitter.com/MJc9XrVhHK
— Al Jazeera English (@AJEnglish) July 31, 2024