Vedení KDU-ČSL se distancuje od svého bývalého předsedy Cyrila Svobody a vyzvalo ho, aby zvážil odchod ze strany. Pokud tak neučiní sám, bude o jeho soudu podle slov současného šéfa partaje Mariana Jurečky, rozhodovat republikový výbor, který se sejde 25. dubna. Podle Jurečky některé Svobodovy výroky a jednání poškozují KDU-ČSL. Podle něho Svobodu stranu poškodil mimo jiné i svým angažováním u předsedy hnutí ANO Andreje Babiše.
Největšího prohřešku se Svoboda podle ministra životního prostředí Petra Hladíka, který s návrhem na expředsedovo vyloučení přišel, dopustil, když poskytl rozhovor proruskému dezinformačnímu webu Voice of Europe, který je v tuzemsku vypnutý, je totiž na sankčním seznamu. Svoboda se v rozhovoru vyjadřoval kriticky například k evropské pomoci napadené Ukrajině. Podle Hladíka si Svoboda měl před interview zjistit, kdo web provozuje, protože podle BIS za ním stojí proruská podnikatelská klika.
Verabschiedet die Partei KDU-ČSL den tschechischen Politiker Cyril Svoboda wegen Interview mit VoE in den Politischen Ruhestand? pic.twitter.com/ZQ0uIlXx5u
— Mediaservice Novotny (@MSNovotny) April 8, 2024
Svoboda se tak dopustil stejného kroku jako německý poslanec strany AfD Petr Bystroň. Za něho se však vedení jeho partaje postavilo. U lidovců mohou být však pohnutky jiné, protože strana hledá viníka odlivu voličů a chce se úžeji profilovat. Podle průzkumu by ji dnes volila pouhá tři procenta voličů. Svoboda ji vedl v době dobrých volebních výsledků, kdy byla po roce 2000 ve vládě, ale i v době úpadku, kdy skončila ve volbách v roce 2010 mimo sněmovnu.