středa 4. prosince 2024

Lidem, kteří slyší hlasy, by mohli pomoct digitální avataři

Výzkum ve Velké Británii ukazuje, že terapie s využitím digitálních avatarů může pomoci pacientům s psychózou omezit sluchové halucinace.

digitální avatar

Ilustrační foto.
Zdroj: Needpix

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Needpix

Nová terapie s využitím digitálních avatarů slibuje úlevu lidem trpícím psychózou. Studie provedená ve Velké Británii ukázala, že pacientům s halucinacemi dokáže avatarová terapie pomoci výrazně snížit frekvenci slyšených hlasů a zmenšit jejich dopad na každodenní život.

Do studie se zapojilo 345 pacientů, kteří si sami s pomocí terapeuta vytvořili virtuálního avatara, jenž měl podobu a tón hlasu, který běžně slyší. Během sezení terapeut střídavě mluvil za sebe i za avatara, čímž pomáhal pacientům lépe porozumět a zvládat své halucinace. Účastníci podstoupili buď šest, nebo dvanáct sezení terapie spolu s běžnou péčí a výsledky se porovnávaly s pacienty, kteří absolvovali pouze standardní léčbu.

Podle profesora Marka Huckvaleho z University College London se potvrdilo, že tato terapie skutečně snižuje frekvenci a intenzitu slyšených hlasů. Po 16 týdnech hlásili obě skupiny pacientů snížení stresu ze slyšených hlasů, zatímco ti, kteří absolvovali delší terapii, uvedli dlouhodobé snížení frekvence výskytu hlasů až do 28. týdne.

Výzkumníci nyní zvažují, jak terapii zavést do praxe a doufají, že do roku 2025 bude dostupná v několika britských nemocnicích.

Autor: Šimon Mitro

Související

Obrázek2
Domácí

Invazivní ploštice dokážou zničit celou úrodu

profimedia-0942217221
Zahraniční Zajímavosti

Poklad římských mincí byl objeven v Anglii

láska
Zahraniční

Starší partneři žijící odděleně jsou spolu mnohem šťastnější a zamilovanější

Pat Gelsinger
Ekonomika

Šéf Intelu odstupuje kvůli finančním problémům