pondělí 23. června 2025

Lidem, kteří slyší hlasy, by mohli pomoct digitální avataři

Výzkum ve Velké Británii ukazuje, že terapie s využitím digitálních avatarů může pomoci pacientům s psychózou omezit sluchové halucinace.

digitální avatar

Ilustrační foto.
Zdroj: Needpix

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Needpix

Nová terapie s využitím digitálních avatarů slibuje úlevu lidem trpícím psychózou. Studie provedená ve Velké Británii ukázala, že pacientům s halucinacemi dokáže avatarová terapie pomoci výrazně snížit frekvenci slyšených hlasů a zmenšit jejich dopad na každodenní život.

Do studie se zapojilo 345 pacientů, kteří si sami s pomocí terapeuta vytvořili virtuálního avatara, jenž měl podobu a tón hlasu, který běžně slyší. Během sezení terapeut střídavě mluvil za sebe i za avatara, čímž pomáhal pacientům lépe porozumět a zvládat své halucinace. Účastníci podstoupili buď šest, nebo dvanáct sezení terapie spolu s běžnou péčí a výsledky se porovnávaly s pacienty, kteří absolvovali pouze standardní léčbu.

Podle profesora Marka Huckvaleho z University College London se potvrdilo, že tato terapie skutečně snižuje frekvenci a intenzitu slyšených hlasů. Po 16 týdnech hlásili obě skupiny pacientů snížení stresu ze slyšených hlasů, zatímco ti, kteří absolvovali delší terapii, uvedli dlouhodobé snížení frekvence výskytu hlasů až do 28. týdne.

Výzkumníci nyní zvažují, jak terapii zavést do praxe a doufají, že do roku 2025 bude dostupná v několika britských nemocnicích.

Autor: Šimon Mitro

Související

letadlo
Ekonomika Zelená energie

Zastaralá letadla brzdí zelenou revoluci v letectví

52902465571_f4d8dab7d8_b
Zahraniční

Policie proti aktivistům. Británie zakázala propalestinské protesty u parlamentu

kyberútok
Zahraniční Technologie

Kybernetická válka za dveřmi? Země posilují obranu

smoothie
Světové dny Zdraví

Den smoothie