Přibližně 20 procent ze všech příchozích na urgentní příjem zlínské krajské nemocnice podle lékařů žádné urgentní ošetření nepotřebuje. „Těch situací je spousta, v posledních letech přibývá například pacientů, kteří z nějakého důvodu nemají praktického lékaře. Pro ty je nejjednodušší přijít na urgent, kde se nemusí nijak registrovat. V současné době se to týká často cizinců, denně řešíme jejich běžné potíže,“ popisuje primář Michal Pisár.
„Často řešíme běžné bolesti zad, obyčejnou vyrážku, klíště, třísku, rýmu, bolest v krku. Nedávno tady byla paní, která spolkla kousek plomby. Přivezla ji záchranka,“ vypočítává primář.
Podobnou zkušenost mají i jiné nemocnice. „Nejvíce se setkávám s tím, že pacienty bolí dva týdny záda a přijdou v neděli, že chtějí okamžitě ošetřit. Nebo chtějí léky, které si mohli nechat napsat přes týden u svého lékaře. A pak také pacienti závislí na benzodiazepinech. Zkouší pohotovosti v různých městech, protože jejich ošetřující lékař jim vyšší dávku nenapíše,“ doplňuje Jiří Lapčík, který slouží na urgentním příjmu ve Zlíně a v Uherském Hradišti.
Někteří lékaři se shodují v tom, že by pomohlo, kdyby se zvýšil poplatek regilační poplatek za pohotovostní služby ze současných 90 korun na pětistovku. Taková částka je podle mnoha pacientů nepřiměřená. „Pokud někdo nepotřebuje ošetřit akutně, tak ať klidně zaplatí. Ale se zlomeninou nebo v jiných akutních případech by neměl být žádný poplatek,“ myslí si jeden z nich. Další viní praktické lékaře. „Kolikrát nemají čas přes den a řeknou, ať navštívíte pohotovost. Bohužel se mi to stávalo velmi často. Praktika jsem pak změnila,“ říká další pacientka.