Podle mzdového průzkumu personálně poradenské společnosti HAYS by 48 procent respondentů práci plně z kanceláře nepřijalo. Pouze 13 procent zaměstnanců na kvalifikovaných pracovních místech jednoznačně uvádí, že jsou ochotní přijmout pracovní pozici, která nenabízí možnost práce z domova. Paradoxem je, že zaměstnanci ne vždy tuto možnost naplno využijí, nicméně je pro ně jakýmsi důkazem flexibility a důvěry ze strany zaměstnavatele.
To, že se stala práce z domova či hybridní režim běžnou součástí na pracovních pozicích, kde je to možné, je patrné i z pracovních portálů a jiných nástrojů pro inzerci a hledání pracovních míst. Téměř na všech si nyní můžeme zaškrtnout, zda si přejeme pracovat zcela nebo částečně na dálku.
„Hybridní režim práce, tedy kombinace práce z domova a na dálku je aktuálně na českém trhu nejběžnější. Alespoň dva dny práce z domova týdně nabízí dle průzkumu Hays až 61 procent zaměstnavatelů,“ uvádí Martina Papoušková, manažerka ve společnosti.
Hybridní režim práce je nejoblíbenější u lidí od 28 do 45 let, kteří díky němu dokážou lépe skloubit pracovní život s péčí o rodinu a soukromým životem obecně. Mladší lidé si práci na dálku vyzkoušeli v covidové době už při studiu, nicméně je pro ně důležitá častá interakce s kolegy a navazování vztahů na pracovišti.
Zaměstnanci na 45 let převážnou část své dosavadní kariéry strávili v běžném prezenčním pracovním režimu, proto jim nečiní větší problémy ani nyní, ale i tak určitou míru flexibility vítají. Z hlediska oborů je největší zájem o vzdálenou práci v oblasti IT, obchodu, v centrech sdílených služeb a ve finančním sektoru.
Novinkou, která se v oblasti vzdálené práce vyskytuje, je možnost pracovat po určitou dobu, například jeden měsíc, odkudkoliv. To je lákavé pro zaměstnance se zálibou v cestování, kteří tímto způsobem mohou propojit práci s se svým koníčkem.