Každoročně, vždycky v den smrti spisovatele Karla Čapka, tedy 25. prosince, se na pražském Vyšehradě koná setkání, které má za úkol si připomenout dílo tohoto českého literárního velikána, stejně jako jeho morální zásady, které vyzdvihoval první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk a které podle řady historiků i umělců platí dodnes. Letošní setkání na Vyšehradském hřbitově u jeho hrobu mělo speciální nádech. Dnes je to totiž přesně 85 let co Karel Čapek ve věku 48 let zemřel. Ve chvíli jeho skonu už údajně mělo gestapo příkaz jeho zatčení.
Dnes je to přesně 85 let, co zemřel Karel Čapek, uštván honem na jeho osobu. Zůstalo po něm mnoho inspirace. Připomeňme si jeden jeho citát, který perfektně sedí i na současnost. pic.twitter.com/7yeG6Z9lmv
— Klara🍀🫶 (@kytka123) December 25, 2023
„Myslím si, že na některé osobnosti našich dějin bychom neměli zapomínat a nahrazovat je prázdnotou slov nejrůznějších demonstrátorů moci. Snad ještě víc než za Tomáše Garrigua Masaryka platí, že víc než obnovu hospodářskou a politickou potřebuje naše doba obnovu mravní,“ řekl jeden z řečníků na dnešní vzpomínkové akci u Čapkova hrobu. Spisovatele samotného označil za duši první republiky.
Karel Čapek proslul svými díly jako R.U.R., Bílá nemoc, Krakatit, Válka s mloky, Matka či Hordubal, kam kromě excelentní práce s českým jazykem vsunoval právě různé mravní poučky a varoval před nastupujícím nacismem. Kdyby o Vánocích 1938 nezemřel na plicní edém a zánět ledvin, brzy by jistě jeho život vyhasl v koncentračním táboře, což byl osud, který potkal jeho bratra Josefa.