„Nic horšího zřejmě vymyslet nešlo. Nevím, zda se smát nebo brečet,“ píše jedna z komentujících. „Jak se jmenuje tento architektonický styl? Debilismus?“ ptá se další. „Nic odpornějšího a ohyzdnějšího jsem snad v životě neviděla a nechápu, jak takovou zrůdnost mohli povolit památkáři uprostřed historického centra, tím spíše přímo naproti baroknímu kostelu,“ zlobí se jiný.
Návrh budovy vznikl už v roce 2009. Ostře proti němu vystoupil v roce 2019 například někdejší ministr kultury a olomoucký primátor Antonín Staněk, který požadoval vypsání architektonické soutěže. K tomu nakonec nedošlo. Do soutěže by se totiž nesměl přihlásit architekt Jan Šépka, protože po deseti letech práce na projektu by byl v nejvýhodnější pozici. Šépka na to oznámil, že se obrátí kvůli diskriminaci na soud.
Na stavbu budovy a rekonstrukci sousedního Muzea umění Olomouc vyčlenila vláda 593 milionů korun. Sloužit má jako výstavní prostor, přestěhuje se tam knihovna, studovna či archiv a vzniknou depozitáře pro umělecké sbírky. Zaměří se na středoevropskou kulturu 20. a 21. století. Práce na projektu potrvají asi dva roky, samotný objekt chtějí architekti vytisknout na 3D tiskárně z vysokopevnostního betonu UHPC.