Možná překvapivé výsledky přinesl průzkum vedený týmem Doprava a mobilita z Fakulty sociálně ekonomické Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Výsledky ukázaly, že jsou lidé s městskou hromadnou dopravou napříč Českou republikou spokojení. Průměrně získala hodnocení 8,1 z možných deseti bodů. Nejvíce spokojení jsou lidé v Praze, kde je také nabídka dopravních služeb nejširší.
Lidé hodnotí městskou hromadnou dopravu jako cenově dostupnou, časově efektivní a pohodlnou alternativu ke klasické automobilové dopravě. Hlavní výhodu veřejné dopravy vidí v tom, že se nemusejí vracet k zaparkovanému autu a mohou cestu zakončit jinde.
Průzkum také ukázal, že mobilní aplikace související s veřejnou dopravou využívá více než polovina respondentů, a to nejen na nákup jízdenek, ale také k vyhledávání spojů a k získávání informací o aktuálních dopravních omezení. Starší věkové kategorie však k nákupu jízdenek využívají klasické prodejní automaty či kontaktní centra.
Při volbě dopravního prostředku hraje největší roli bezpečnost, dále také dodržování jízdního řádu a frekvence spojů. Mezi nejméně důležité faktory zařadili dotazovaní možnost přepravy jízdního kola nebo komfort při cestování s dětmi ve věku od tří do šesti let.
Největší problém, pokud jde o městskou hromadnou dopravu, lidé vidí v nedostatečné čistotě zastávek, u metra je to pak nedostatečná kapacita v době špičky. U vlakové dopravy lidé nejčastěji kritizují nedodržování jízdních řádů.