pátek 13. června 2025

Letošní červen byl nejteplejší v historii měření

Rekordně teplý červen ukazuje na pokračující klimatické změny.

slunce

Ilustrační foto.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Červen se stal nejteplejším měsícem od začátku průmyslové revoluce. Podle evropské meteorologické služby Copernicus průměrná globální teplota dosáhla 16,66 stupňů, což představuje nárůst o 1,5 stupně nad průměrem z období let 1850 až 1900.

Copernicus upozorňuje, že červen byl již třináctým po sobě jdoucím měsícem, který zaznamenal historicky nejteplejší teploty v roce. Podobná série posledních nejteplejších měsíců proběhla naposledy v letech 2015 a 2016.

Průměrná globální teplota za poslední dvanáct měsíců od července 2023 do června 2024 byla také nejvyšší v historii měření. Nárůst o 0,76 stupně nad obdobím 1991 až 2020 a 1,64 stupně nad předindustriálním průměrem ukazuje na pokračující klimatické změny.

Evropa zažila červen druhý nejteplejší v historii, s průměrným zvýšením teploty o 1,57 stupně nad obdobím 1991 až 2020. Mimo Evropu byly teplotní rekordy zaznamenány například v Kanadě, USA, Mexiku, Brazílii, Sibiři, na Blízkém východě, v Africe a západní Antarktidě. Naopak, nižší teploty se držely nad východním rovníkovým Tichomořím, což naznačuje formování klimatického jevu La Niña.

V červnu 2024 dosáhla teplota mořské hladiny rekordních 20,85 stupňů, což je patnáctý měsíc v řadě s nejvyšší povrchovou teplotou moře v tomto měsíci podle dat ERA5. Tento trend ukazuje na dlouhodobé zvyšování teploty oceánů, což může mít významné dopady na globální ekosystémy.

Autor: Šimon Mitro

Související

sucho
Zahraniční Klimatické změny

Evropská sucha lámou rekordy. Řeky vysychají

Tučňáci císařští
Zahraniční Fauna

Císařští tučňáci mizí rychleji, než se čekalo

nákladní loď
Zahraniční

Lodní doprava musí být součástí klimatických cílů, varují experti

Very_hot_summer
Zahraniční

Květen byl skoro rekordní. V Česku však zůstal pod normálem