O zimních prázdninách rodiče většinou trápí, jak zajistit smysluplnou náplň prázdnin, zvlášť když musejí do práce. Ti, kteří s dětmi nemohou odjet na hory nebo trávit celé dny po návštěvách a přeci jen musí na delší čas do zaměstnání, si často pomohou třeba příměstským táborem nebo táborem pobytovým například s lyžařským výcvikem.
Pokud se rodiče rozhodnou, že své děti budou vozit na hlídání například k babičkám, je to pro ně často logistická výzva. ,,Mám tři děti a na zimní prázdniny jim příměstské tábory neplatíme, protože bychom na to neměli peníze. Jsou u našich rodičů. Nedávám ale všechny k jedné babičce, protože by to nemusela zvládnout, vzhledem jejímu zdravotnímu stavu, a tak mě každé ráno čeká maraton a vyhlídková objížďka města a stejně tak i odpoledne," říká Monika z Plzně.
Alena z Prahy to řeší home-officem. ,,Buď já nebo manžel pracujeme z domova. Je to tedy dost často trochu cirkus, ale nějak to zvládáme," usmívá se matka dvou dětí. ,,Po letitých zkušenostech si už šetřím pár dnů dovolené na svátky a jsem doma. Je to komfortní nejen pro děti, ale i pro mě," tvrdí Marek z Prahy, který je tak schopný zastoupit i manželku v péči o dvě dcery.
Letošní zimní prázdniny jsou kvůli víkendům delší zhruba o pět dnů. Děti se vrací do školy až 6. ledna. Poslední stejně dlouhé volno měli školáci před pěti lety. Příští rok se navíc můžou těšit na ještě delší volno, a to 17 dnů.