Léto je plné extrémů. Od rekordů po přírodní katastrofy

Letošní léto je jako na houpačce nejenom v ČR, ale po celé severní polokouli.

Požáry na ostrově Rhodos (25. 7. 2023)

Požáry na ostrově Rhodos (25. 7. 2023)
Zdroj: Profimedia

  • Požáry na ostrově Rhodos (25. 7. 2023)
  • Zdroj: Profimedia

Léto 2023 je v mnoha ohledech extrémní. Teplotní rekordy zaznamenala Evropa i Čína. Jenže vyjma vysokých teplot se svět potýká s nejednou přírodní pohromou. Od požárů v Kanadě i ve Středozemí, po povodně v Asii.

Extrémní počasí je příčinou mnoha lidských obětí a páchá škody na životním prostředí. Desítky tisíc lidí byly evakuovány kvůli lesním požárům. Monitorovací meteorologická služba Copernicus zaznamenala významný nárůst emisí z požárů východního Středomoří, zejména v Řecku. Podle datasetu GFAS byly emise v Řecku z těchto požárů nejvyšší za posledních 21 let. Kanada zažila nejhorší sezónu lesních požárů v historii, což ovlivnilo kvalitu ovzduší pro miliony lidí v Severní Americe.

Teploty mořského povrchu dosáhly nových rekordů. „Extrémní počasí - stále častější jev v našem oteplujícím se klimatu - má zásadní vliv na lidské zdraví, ekosystémy, hospodářství, zemědělství, energetiku a zásoby vody. Je čím dál naléhavější, aby se lidé a země spojily a snižovali emise skleníkových plynů, co nejrychleji a v co největší míře,“ řekl generální tajemník Světové meteorologické organizace (WMO) Petteri Taalas.

Studie klimatologů z World Weather Attribution ukázala, že vlny vedra nesou jasnou stopu klimatických změn. „Bez klimatických změn způsobených člověkem by tyto teplotní události byly extrémně vzácné. V Číně by to byla přibližně jedna z 250letých událostí. Maximální teplo jako v červenci 2023 by bylo téměř nemožné v oblasti USA a jižní Evropy, kdyby lidé nezahřívali planetu spalováním fosilních paliv,“ uvádí studie.

Na základě těchto událostí je jasné, že klimatická změna způsobená člověkem má významné dopady na naše životy a životní prostředí. Podle WMO je důležité, aby vlády a jednotlivci přijali opatření k omezení emisí skleníkových plynů. Kromě toho je nutné investovat do opatření na přizpůsobení se klimatickým změnám, aby byly minimalizovány dopady extrémního počasí na lidské zdraví, ekosystémy a hospodářství.

Autor: Šimon Mitro
Zdroj: WMO

Související

Taylor Fritz.
Tenis

Respekt. Fritz pomohl obětem požárů v Kalifornii

heat-summer-sun-93dcc7-1024
Zahraniční

Svět zažil rekordně horký rok. Oteplování dosáhlo kritické hranice

povodňový odpad
Domácí

Olomoucký kraj hledá firmu na likvidaci povodňového odpadu

horko
Zahraniční Klimatické změny

Extrémní horka ohrožují Evropu, ochrana je nedostatečná