pondělí 25. listopadu 2024

Léto je plné extrémů. Od rekordů po přírodní katastrofy

Letošní léto je jako na houpačce nejenom v ČR, ale po celé severní polokouli.

Požáry na ostrově Rhodos (25. 7. 2023)

Požáry na ostrově Rhodos (25. 7. 2023)
Zdroj: Profimedia

  • Požáry na ostrově Rhodos (25. 7. 2023)
  • Zdroj: Profimedia

Léto 2023 je v mnoha ohledech extrémní. Teplotní rekordy zaznamenala Evropa i Čína. Jenže vyjma vysokých teplot se svět potýká s nejednou přírodní pohromou. Od požárů v Kanadě i ve Středozemí, po povodně v Asii.

Extrémní počasí je příčinou mnoha lidských obětí a páchá škody na životním prostředí. Desítky tisíc lidí byly evakuovány kvůli lesním požárům. Monitorovací meteorologická služba Copernicus zaznamenala významný nárůst emisí z požárů východního Středomoří, zejména v Řecku. Podle datasetu GFAS byly emise v Řecku z těchto požárů nejvyšší za posledních 21 let. Kanada zažila nejhorší sezónu lesních požárů v historii, což ovlivnilo kvalitu ovzduší pro miliony lidí v Severní Americe.

Teploty mořského povrchu dosáhly nových rekordů. „Extrémní počasí - stále častější jev v našem oteplujícím se klimatu - má zásadní vliv na lidské zdraví, ekosystémy, hospodářství, zemědělství, energetiku a zásoby vody. Je čím dál naléhavější, aby se lidé a země spojily a snižovali emise skleníkových plynů, co nejrychleji a v co největší míře,“ řekl generální tajemník Světové meteorologické organizace (WMO) Petteri Taalas.

Studie klimatologů z World Weather Attribution ukázala, že vlny vedra nesou jasnou stopu klimatických změn. „Bez klimatických změn způsobených člověkem by tyto teplotní události byly extrémně vzácné. V Číně by to byla přibližně jedna z 250letých událostí. Maximální teplo jako v červenci 2023 by bylo téměř nemožné v oblasti USA a jižní Evropy, kdyby lidé nezahřívali planetu spalováním fosilních paliv,“ uvádí studie.

Na základě těchto událostí je jasné, že klimatická změna způsobená člověkem má významné dopady na naše životy a životní prostředí. Podle WMO je důležité, aby vlády a jednotlivci přijali opatření k omezení emisí skleníkových plynů. Kromě toho je nutné investovat do opatření na přizpůsobení se klimatickým změnám, aby byly minimalizovány dopady extrémního počasí na lidské zdraví, ekosystémy a hospodářství.

Autor: Šimon Mitro
Zdroj: WMO

Související

profimedia-0909795855
Domácí

Zářijové povodně způsobily škody přes 60 miliard, uvádí Stanjura

profimedia-0935731412
Zahraniční

Tropická bouře Sara zeslábla, záplavy však pokračují

Paranaíba_-_State_of_Mato_Grosso_do_Sul,_Brazil_-_panoramio_(13)
Zahraniční

Klimatické plány hatí metan z mokřadů. Jeho emisi rostou závratnou rychlostí

topení
Domácí

Po povodních v Bohumíně lidi trápí výpadky tepla