Nepříjemné a mnohdy nebezpečné turbulence jsou strašákem každého pasažéra letecké dopravy. Vědci z Reading University ve Spojeném království zjistili, že tento jev se bude kvůli oteplování planety stále stupňovat. Nepříjemné otřesy vznikají v momentě, kdy se letadlo dostane na rozhrání vzduchu s různými vlastnostmi, a to i v případě, že tyto změny nejsou nijak viditelné. "Po desetiletí výzkumu, který ukazuje, že změna klimatu v budoucnu zvýší turbulence čistého vzduchu, máme nyní důkazy, že nárůst už začal," řekl Paul Williams, atmosferický vědec, který je spoluautorem studie.
Sílu turbulencí vědci sledovali hlavně na frekventované severoatlantické trase. Nárůst připisují rychlosti větru ve vysokých nadmořských výškách kvůli teplejšímu vzduchu z uhlíkových emisí. Nejčastější a nejsilnější turbulence zaznamenaly letecké trasy v USA a v severním Atlantiku. Podle odborníků by se rozhodně mělo investovat do vylepšení systémů předpovídání turbulencí, aby se jim dalo lépe předcházet.
Silná turbulence je velmi vzácná, může se ale objevit kdykoliv a to i ve fázi letu, kdy nejsou cestující připoutaní. To může vést i ke zraněním. "Nikdo by neměl přestat létat, protože se bojí turbulencí. Je ale rozumné mít neustále zapnutý bezpečnostní pás, to je totiž záruka, že budete v bezpečí i při těch nejsilnějších turbulencích," doplnil Williams. Kromě znepříjemnění letu mají tyto jevy i finanční důsledky. Letecký průmysl jen v USA přichází ročně až o 500 milionů dolarů, a to hlavně kvůli opotřebení letadel při turbulentních otřesech i větší spotřebě paliva při snaze se z turbulence dostat.