Váží 21 kilo a rozpětí křídel má něco málo přes dva metry. To jsou míry požárního dronu, který by mohl dokonce i zachraňovat životy. Troufne si totiž tam, kde je to pro hasiče nebezpečné, navíc hasí oheň shora a dostane se tak do těžko přístupného terénu. Podle vývojářů je zároveň vhodný i k požárům, kde jsou nebezpečné chemikálie. Musí být ale v dosahu vodního zdroje, k tomu je totiž připojený hadicemi.
Dron je součástí globálního úsilí o vymýšlení nových technologií, které mohou pomoci v boji s lesními požáry. V okolí portugalského města Lousā, ze kterého technologie pochází, jsou totiž lesní požáry poměrně časté. Lesy tam tvoří 70 procent území. Podle Institutu pro ochranu přírody a lesů už letos v Portugalsku shořelo víc než 7 000 hektarů.
Technologie je zatím jen ve zkušební fázi. „Téměř jakýkoli nástroj, který by mohl pomoci zachránit životy při hašení požárů si zaslouží prozkoumání. Požární hadice a voda jsou ale poměrně těžké, takže se domnívám, že množství vody, které by mohl dodat tento dron, by bylo omezené. Uhašení požáru v divočině ve všech fázích kromě velmi raných vyžaduje docela dost vody,“ řekl Erik Litzenberg, hlavní poradce pro politiku v oblasti lesních požárů z Virginie v USA. Vývojáři by navíc dronu chtěli přidat ještě schopnost vyhodnotit, jak se bude požár vyvíjet. Docílit by toho měli čidly zaznamenávajícími směr a intenzitu větru.