Lesy České republiky začaly na 53,12 hektarech s přeměnou zralých porostů do 140 let věku. Práce se týkají i evropsky významné lokality Východního Krušnohoří.
Cílem projektu je podpořit přirozeně obnovené stromy podrůstající ty mateřské, prosvětlit lesy a postupně les připravit na klimatickou změnu. Ministerstvo životního prostředí i Krajský úřad Ústeckého kraje schválily mimo jiné maximální objem zpracovaných listnatých stromů, který nesmí přesáhnout 3 342 metrů krychlových. Zároveň stanovily těžební lhůtu, která se vymezuje na období od 1. září do 15. března.
Ve stejnověkých a druhově chudších lesích od Jirkova po Libouchec na Litvínovsku a Telnicku už práce začaly. Čekalo se, až půda zamrzne. Tak se totiž nepoškodí. Namísto klasických harvestorů však Lesy České republiky použijí jemnější technologie, například speciální lesní kolový traktor.
Dojde i na ekologická opatření. „Na místě zůstane ležet řada kmenů, pařezů, kořenů a větví, které časem zetlí. Samovolně se rozpadne i bezmála devět set označených objemných biotopových stromů, které se stanou útočištěm hub a různých druhů vázaných na mrtvé dřevo. Dotčené také nebudou staré cenné porosty nad 140 let věku. Podporujeme tak biologickou rozmanitost celé oblasti,“ uvedl oblastní ředitel Lesů České republiky pro severní Čechy Václav Bašta.
Místa, do nichž se kvůli těžbě nesmí, turisté poznají podle informačních cedulí a výstražných pásek.