I přes své rozporuplné hodnocení, je ruský revolucionář Vladimir Iljič Lenin, jednou z nejdůležitějších postav světových dějin. Muž, který by dnes oslavil 155. narozeniny, totiž uvedl do praxe myšlenky německých filozofů Karla Marxe a Bedřicha Engelse a nebál se je aplikovat pomocí drastických metod, které neměly daleko k teroristickým praktikám. Vybudoval ale tak obrovské impérium, Sovětský svaz, který společně se Spojenými státy udával skoro celé minulé století hlavní tón světovému dění.
Přestože Lenin bojoval za lepší podmínky dělníků a sociální rovnost, sám pocházel ze zámožných poměrů. Radikalizovat se začal až po smrti bratra Alexandra Uljanova, který dostal trest smrti za účast na atentátu na cara Alexandra III v roce 1887. Tehdy se mladý Vladimir zapojil od odbojné činnosti vůči ruskému zřízení a byl za to několikrát uvězněn či poslán do vyhnanství na Sibiř. Tam si také změnil jméno na Lenina, podle řeky Leny, kde pobýval.
Velký triumf zažil až v roce 1917, kdy padlo carské zřízení. Lenin tušil, že Prozatímní vláda, která byla ustavena v Petrohradu, je velmi slabá a po jarní revoluci uspořádal ještě jednu 7. listopadu. Po ní se chopil moci nad částí Ruska a pomocí vyhlášené občanské války, vliv svých bolševiků začal šířit i do dalších částí Ruska.
Ještě za svého života ustanovil Sovětský svaz, která demonstroval výhru jeho praktik nad protivníky. Jeho největšího rozmachu se však nedožil, protože zemřel 21. ledna 1924 na krvácení do mozku, Tehdy mu nebylo ještě ani 54 let.