čtvrtek 21. listopadu 2024

Lékaři v Nemecku vyléčili pacienta s HIV. Jde o třetí potvrzený případ na světě

Úplné vyléčení člověka s HIV oznámila univerzitní nemocnice v německém Düsseldorfu. 53letý pacient podstoupil před deseti lety transplantaci kostní dřeně, poslední čtyři roky neužíval antivirovou léčbu HIV, teď v jeho těle není po viru ani stopy.

HIV

Ilustrační foto.
Zdroj: Pexels/Towfiqu Barbhuiya

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Pexels/Towfiqu Barbhuiya

Experti ale upozorňují, že léčba touto metodou rozhodně není pro každého. Vzhledem ke svým rizikům je možné transplantaci kmenových buněk použít pouze v souvislosti s léčbou jiných onemocnění ohrožujících život pacienta.

Takzvaný düsseldorfský pacient je třetí člověk na světě, kterého transplantace kmenových buněk zcela vyléčila z viru HIV. Transplantace, stejně jako u dalších dvou pacientů v Berlíně a Londýně, byla nutná kvůli akutní leukémii, která se vyvinula vedle infekce HIV.

Düsseldorfský lékařský tým vedený infektologem Björnem Jensenem a hematologem Guido Kobbem uvedl, že se pacient těší dobrému zdraví. Jedná se o dosud nejdelší a nejpřesnější diagnostické sledování pacienta s HIV po transplantaci kmenových buněk.

"Od samého počátku bylo cílem transplantace dostat pod kontrolu nejen leukémii, která u pacienta propukla, ale také virus HIV," uvedl Guido Kobbe, který transplantaci provedl v Düsseldorfu. Pro tento účel použil kmenové buňky od dárce s genetickou zvláštností, s mutací genu CCR5. Tato vzácná genetická modifikace je rozšířená zejména ve střední a severní Evropě a vede k absenci dokovacího místa pro HIV na imunitních buňkách.

Související

331381638_1229650327642634_7500571616071541558_n
Domácí

Žiletka nebo jehla? Feri byl v nemocnici, bál se HIV

HIV
Zahraniční Zdraví

WHO žádá vývoj nových vakcín proti patogenům, jako HIV

HIV
Domácí Zdraví

Počet nově nakažených virem HIV klesá, snížil se i počet nakažených cizinců

rakovina
Domácí Zdraví

Dárců kostní dřeně letos v Česku přibylo, stále jich je však málo