Je důležité odlišovat ledovku od náledí nebo námrazy, i když se často zaměňují. Ledovka vzniká při mrznoucím dešti nebo mrznoucím mrholení, když kapky dopadnou na chladný povrch a okamžitě zmrznou, čímž vytvoří hladkou a kluzkou vrstvu ledu.
Tento jev se vyskytuje, když je teplý vzduch nad povrchem a dešťové kapky padají na studenou zem, větve stromů či elektrické vedení. Tloušťka ledovky může být při delším mrznoucím dešti i několik centimetrů a pokrývá většinou celý povrch.
Náledí se naopak tvoří, když povrchová teplota klesne pod nulu a mrznou dešťové kapky nebo kapky z mrholení. Může se také vytvářet zmrznutím roztátého sněhu. Náledí obvykle vzniká jen na menších plochách a je ho tedy těžké rozpoznat dřív, než na něj například najedete autem.
Dalším jevem je námraza, která vzniká při mrznoucí mlze. Kapičky námrazy se usazují na pevných předmětech a mohou se vyskytovat na vozovkách, sloupech a stromech.
Podle meteorologů se v následujících dnech mohou objevit mrznoucí srážky, které povedou k tvorbě ledovky. Ty by měly v úterý večer začít slábnout, varování ale zatím platí třeba pro celé česko-polské pohraničí, včetně Krkonoš, Orlických hor a Jeseníků.